Finanční odborník: Hypotéku lze vyřídit za 10 dnů!

Plánujete koupit dům, byt, zahradu, chatu? Pokud nemáte na účtu statisíce až miliony korun, je jediným možným a logickým řešením hypotéka...
Moderní dům...
Moderní dům...
thinkstock.com

reklama

 

Investovat do nemovitostí je podle finančních expertů jedna z nejlepších variant uložení a hodnocení peněz. A hypotéka na pořízení bydlení je navíc jeden z úvěrů, který má smysl. Úroky u hypoték se stále pohybují u historického minima a ceny realit jsou většinou také stále více méně příznivé. Pokud tedy počítáte s tím, že si dům či byt na hypotéku chcete pořídit, je stále nejlepší doba na koupi. 

Srovnání hypoték online na Prima Rádci. Úvěr na bydlení od 1,79 %Rozhodnete-li se zažádat o hypotéku, musíte počítat s tím, že si vás banka takzvaně "proklepne". Vždy záleží na individuální situaci klienta, jeho možnostech a postoji banky. Vše, co by vás mohlo zajímat o hypotékách, najdete v následujícím souhrnu častých otázek žadatelů o hypotéku, kteří se na nás obracejí. Ať už mají zájem o novou hypotéku či o refinancování stávající. Na otázky odpovídá finanční odborník Prima Rádce, Zbyněk Laisek

Zbyněk Laisek Foto: Zbyněk LaisekPhDr. Zbyněk Laisek,  M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače Prima-radce.cz, který spolupracuje a srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.

Musím mít běžný účet u banky, u níž si beru hypotéku?

Obecně lze říci, že není potřeba mít běžný účet u banky, u které si berete hypoteční úvěr. Je zde ale předpoklad, že pokud si zřídíte účet u stejné banky, kde si chcete vzít hypotéku, dostanete zvýhodnění úrokové sazby například o 0,5%, což může dělat zajímavou částku v celkové splátce.

Co se stane, když nebudu moci hypotéku splácet?

V prvé řadě je potřeba co nejdříve kontaktovat banku a informovat o této skutečnosti. V některých případech je možné najít řešení například v odkladu splátek, v prodloužení splatnosti hypotéky a tím snížení splátky atd.

Lze u hypotéky provést mimořádnou splátku, případně jaké sankce to s sebou nese?

Obecně lze říci, že banky mimořádné splátky nemají rády. Jednak je to proto, že mimořádná splátka naruší plynulost toku peněz do banky a jednak proto, že tímto banky přicházejí o budoucí zisk. V drtivé většině si banky účtují poplatek za předčasnou splátku dle platných sazebníků, nebo se u některých bankovních domů lze domluvit již ve smlouvě a zřídit si službu na možnost vložení mimořádné splátky.

Lze zkrátit splatnost hypotéky?

Podmínky jsou dány ve smlouvě, nebo ve všeobecných obchodních podmínkách jednotlivých bank. Obecně lze říci, že ano, lze zkrátit dobu splatnosti, ale v ideálním případě v době refixace úrokové sazby, kde se dají nastavit nové podmínky stávajícího úvěru.

Je možné financovat 100 % kupní ceny hypotékou?

Možné to je pouze u některých bankovních domů. Nicméně je zde kladen velký nárok na klientovu bonitu a dále je 100% financování kupní ceny nemovitosti kompenzováno vyšší úrokovou sazbou.

Bude banka při žádosti o hypotéku akceptovat nestandardní příjmy? A jak je to s jejich dokladováním?

Otázka zní, co to jsou nestandardní příjmy. Je to otázka na osobní konzultaci a individuální jednání s tou kterou konkrétní bankou. Obecně banky upřednostňují standardní příjmy ze zaměstnaneckého poměru nejlépe na dobu neurčitou, případně příjmy z podnikání doložitelné daňovým přiznáním. Jsou ale také schopny akceptovat další příjmy, jako příjem z pronájmu, důchod, rodičovský příspěvek, výživné a další, ale nemusí jít vždy o 100% akceptovatelnost částky.

Hypotéky on-line Srovnejte si nabídky všech bank a najděte tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás!

Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Maximální výše hypotéky je závislá na významném množství faktorů, které hypoteční banky u klienta zkoumají, v zásadě se tyto faktory dají shrnout do několika základních skupin. Jak bonitní klient je – jak vysoké má příjmy a jaké závazky má ve vztahu k příjmům, jakou platební morálku měl klient doposud, jaká je hodnota pořizované nemovitosti případně dalších nemovitostí, které budou součástí zajištění hypotečního úvěru, jaká bude splatnost hypotéky, výše úrokové sazby, účel a typ hypotečního produktu. 

Jak rychle se dá vyřídit hypotéka?

Vyřízení hypotečního úvěru je ovlivněno několika faktory: rychlostí klienta při shromažďování podkladů, vyhotovením znaleckého posudku k nemovitosti, schvalovacím procesem v bance. V případě, že všechny uvedené procesy na sebe navazují, lze hypoteční úvěr vyřídit za 10 pracovních dnů – od výběru finální nabídky po podpis úvěrové smlouvy. Zde platí dvojnásob, že klient může uspořit významné množství času a starostí pokud využije služby hypotečního makléře.


NENECHTE SI UJÍT: SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Lze o hypotéce uvažovat?
  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 


Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

Poplatků, které se váží přímo nebo nepřímo k hypotečnímu úvěru, je celá řada. Uveďme ty nejčastější – jednorázový poplatek za schválení úvěru, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu, jednorázový poplatek za vyhotovení znaleckého posudku k nemovitosti, poplatek za čerpání. Nabídky jednotlivých hypotečních bank se výrazně liší ve struktuře poplatků a tak je nejlepším řešením svěřit porovnání do rukou odborníka – renomovaného hypotečního makléře. Námi doporučený hypotéční makléř je nezávislý v rozhodování a své služby nabízí zdarma.

Jaké jsou úrokové sazby u hypoték?

Úrokové sazby jsou stanovovány u jednotlivých obchodních případů dle konkrétních parametrů příslušného obchodu. Do výpočtu sazby vstupuje celá řada parametrů. Uveďme ty nejběžnější – délka úrokového období (fixace), výše úvěru, poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, kterou je úvěr zajištěn (LTV %); výše příjmů klienta, pojištění, aktivní platební styk na běžném účtu vedeném u financující banky a podobně. Pro rychlou orientaci doporučujeme provést si výpočet bonita a srovnání úrokových sazeb na našem kalkulátoru.

Reportáž - Refinancování hypotéky

REPORTÁŽ: Chcete refinancovat hypotéku? S tímhle musíte počítat

Co je to LTV?

LTV – Loan to Value – poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti udávaný v procentech. Je to údaj, od kterého se výrazným způsobem odvíjí úroková sazba úvěru.

Lze koupit nemovitost, na níž je hypotéka?

Ano, lze koupit nemovitost, která je zatížena hypotečním úvěrem – respektive zástavním právem k hypotečnímu úvěru. Původní hypoteční úvěr stávajícího majitele je splacen novým hypotečním úvěrem, který si vezme kupující.

Co to je refinancování hypotéky?

K refinancování hypotéky dochází v momentě končící fixace úrokové sazby. Před tímto koncem je vhodné porovnat nabídku na trhu hypoték a zjistit, zda máte nastaveny nejvýhodnější podmínky právě pro vás. Doporučujeme si vše spočítat na on-line kalkulačce.

Jak je to s refinancováním hypotéky po uplynutí fixace?

Banky informují klienty před uplynutím konce období, na které je zafixovaná úroková sazba o její změně a nabízejí klientům další období s jinou úrokovou sazbou. Zde je dobré se na tuto změnu připravit (až několik měsíců dopředu) a zjistit si, zda nejsou na trhu hypoték výhodnější podmínky i za cenu dalšího dokládání nutných podkladů v případě změny. Ve výsledku se mohou ušetřit až desetitisíce korun ročně. 

Je možné převzít hypoteční úvěr?

Ano, pokud nový zájemce o hypotéku bude splňovat podmínky dané banky pro převzetí úvěru.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!