Finanční odborník: Hypotéku lze vyřídit za 10 dnů!

Investovat do nemovitostí je podle finančních expertů jedna z nejlepších variant uložení a hodnocení peněz. A hypotéka na pořízení bydlení je navíc jeden z úvěrů, který má smysl. Úroky u hypoték se stále pohybují u historického minima a ceny realit jsou většinou také stále více méně příznivé. Pokud tedy počítáte s tím, že si dům či byt na hypotéku chcete pořídit, je stále nejlepší doba na koupi.
Srovnání hypoték online na Prima Rádci. Úvěr na bydlení od 1,79 %Rozhodnete-li se zažádat o hypotéku, musíte počítat s tím, že si vás banka takzvaně "proklepne". Vždy záleží na individuální situaci klienta, jeho možnostech a postoji banky. Vše, co by vás mohlo zajímat o hypotékách, najdete v následujícím souhrnu častých otázek žadatelů o hypotéku, kteří se na nás obracejí. Ať už mají zájem o novou hypotéku či o refinancování stávající. Na otázky odpovídá finanční odborník Prima Rádce, Zbyněk Laisek.
PhDr. Zbyněk Laisek, M. B. A. Působil mnoho let na poradenských a řídicích funkcích v oblasti finančnictví a energetického trhu v Čechách i v zemích střední a východní Evropy. Několik let se zabývá provozováním nabídek energetických firem na trhu v ČR včetně zajištění zasmluvnění a přechodu klientů k novému dodavateli. Po odoborné stránce se podílí na provozu srovnávače Prima-radce.cz, který spolupracuje a srovnává necelou stovku subjektů na trhu v ČR. Zbyněk Laisek má magisterský titul v oboru sociologie a doktorát v oboru ekonomie z Univerzity Karlovy v Praze. Studoval Executive MBA program na Universitě v Pittsburghu a Business Administration ve škole McCombs of Business, University of Texas.
Obecně lze říci, že není potřeba mít běžný účet u banky, u které si berete hypoteční úvěr. Je zde ale předpoklad, že pokud si zřídíte účet u stejné banky, kde si chcete vzít hypotéku, dostanete zvýhodnění úrokové sazby například o 0,5%, což může dělat zajímavou částku v celkové splátce.
V prvé řadě je potřeba co nejdříve kontaktovat banku a informovat o této skutečnosti. V některých případech je možné najít řešení například v odkladu splátek, v prodloužení splatnosti hypotéky a tím snížení splátky atd.
Obecně lze říci, že banky mimořádné splátky nemají rády. Jednak je to proto, že mimořádná splátka naruší plynulost toku peněz do banky a jednak proto, že tímto banky přicházejí o budoucí zisk. V drtivé většině si banky účtují poplatek za předčasnou splátku dle platných sazebníků, nebo se u některých bankovních domů lze domluvit již ve smlouvě a zřídit si službu na možnost vložení mimořádné splátky.
Podmínky jsou dány ve smlouvě, nebo ve všeobecných obchodních podmínkách jednotlivých bank. Obecně lze říci, že ano, lze zkrátit dobu splatnosti, ale v ideálním případě v době refixace úrokové sazby, kde se dají nastavit nové podmínky stávajícího úvěru.
Možné to je pouze u některých bankovních domů. Nicméně je zde kladen velký nárok na klientovu bonitu a dále je 100% financování kupní ceny nemovitosti kompenzováno vyšší úrokovou sazbou.
Otázka zní, co to jsou nestandardní příjmy. Je to otázka na osobní konzultaci a individuální jednání s tou kterou konkrétní bankou. Obecně banky upřednostňují standardní příjmy ze zaměstnaneckého poměru nejlépe na dobu neurčitou, případně příjmy z podnikání doložitelné daňovým přiznáním. Jsou ale také schopny akceptovat další příjmy, jako příjem z pronájmu, důchod, rodičovský příspěvek, výživné a další, ale nemusí jít vždy o 100% akceptovatelnost částky.
Hypotéky on-line Srovnejte si nabídky všech bank a najděte tu nejvýhodnější nabídku právě pro vás!
Maximální výše hypotéky je závislá na významném množství faktorů, které hypoteční banky u klienta zkoumají, v zásadě se tyto faktory dají shrnout do několika základních skupin. Jak bonitní klient je – jak vysoké má příjmy a jaké závazky má ve vztahu k příjmům, jakou platební morálku měl klient doposud, jaká je hodnota pořizované nemovitosti případně dalších nemovitostí, které budou součástí zajištění hypotečního úvěru, jaká bude splatnost hypotéky, výše úrokové sazby, účel a typ hypotečního produktu.
Vyřízení hypotečního úvěru je ovlivněno několika faktory: rychlostí klienta při shromažďování podkladů, vyhotovením znaleckého posudku k nemovitosti, schvalovacím procesem v bance. V případě, že všechny uvedené procesy na sebe navazují, lze hypoteční úvěr vyřídit za 10 pracovních dnů – od výběru finální nabídky po podpis úvěrové smlouvy. Zde platí dvojnásob, že klient může uspořit významné množství času a starostí pokud využije služby hypotečního makléře.
NENECHTE SI UJÍT: SPECIÁL o hypotékách
Poplatků, které se váží přímo nebo nepřímo k hypotečnímu úvěru, je celá řada. Uveďme ty nejčastější – jednorázový poplatek za schválení úvěru, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu, jednorázový poplatek za vyhotovení znaleckého posudku k nemovitosti, poplatek za čerpání. Nabídky jednotlivých hypotečních bank se výrazně liší ve struktuře poplatků a tak je nejlepším řešením svěřit porovnání do rukou odborníka – renomovaného hypotečního makléře. Námi doporučený hypotéční makléř je nezávislý v rozhodování a své služby nabízí zdarma.
Úrokové sazby jsou stanovovány u jednotlivých obchodních případů dle konkrétních parametrů příslušného obchodu. Do výpočtu sazby vstupuje celá řada parametrů. Uveďme ty nejběžnější – délka úrokového období (fixace), výše úvěru, poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti, kterou je úvěr zajištěn (LTV %); výše příjmů klienta, pojištění, aktivní platební styk na běžném účtu vedeném u financující banky a podobně. Pro rychlou orientaci doporučujeme provést si výpočet bonita a srovnání úrokových sazeb na našem kalkulátoru.
LTV – Loan to Value – poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti udávaný v procentech. Je to údaj, od kterého se výrazným způsobem odvíjí úroková sazba úvěru.
Ano, lze koupit nemovitost, která je zatížena hypotečním úvěrem – respektive zástavním právem k hypotečnímu úvěru. Původní hypoteční úvěr stávajícího majitele je splacen novým hypotečním úvěrem, který si vezme kupující.
K refinancování hypotéky dochází v momentě končící fixace úrokové sazby. Před tímto koncem je vhodné porovnat nabídku na trhu hypoték a zjistit, zda máte nastaveny nejvýhodnější podmínky právě pro vás. Doporučujeme si vše spočítat na on-line kalkulačce.
Banky informují klienty před uplynutím konce období, na které je zafixovaná úroková sazba o její změně a nabízejí klientům další období s jinou úrokovou sazbou. Zde je dobré se na tuto změnu připravit (až několik měsíců dopředu) a zjistit si, zda nejsou na trhu hypoték výhodnější podmínky i za cenu dalšího dokládání nutných podkladů v případě změny. Ve výsledku se mohou ušetřit až desetitisíce korun ročně.
Ano, pokud nový zájemce o hypotéku bude splňovat podmínky dané banky pro převzetí úvěru.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.