Hypotéka a její tři „Z“: Sumarizujte, ještě než o ni požádáte...

Být v nájmu, nebo si <strong>koupit byt na hypotéku</strong>? To je otázka, kterou v určité fázi života řeší většina lidí.
Mít tak vlastní dům...
Mít tak vlastní dům...
thinkstock.com

reklama

 

Ti, co mají to štěstí a na bydlení si našetřili nebo ho zdědili, nemusí o zadlužení vůbec uvažovat. Jenže pro většinu lidí je hypotéka často jediné řešení. Jen loni banky poskytly více než 92 000 úvěrů na bydlení, v průměrné hodnotě kolem 1 600 000 korun na jednoho žadatele. Za posledních deset let pravidelně stoupal počet schválených hypoték. Letos se kvůli bydlení za prvních šest měsíců zadlužilo více než 40 000 lidí.

1. Závazek – hypotéka je na dlouho

Ačkoliv se rozhodujete, že si půjčíte peníze na pořízení bydlení, není to to samé, jako kdybyste si chtěli půjčit na auto nebo lednici. V případě hypotéky se zavazujete na několik desítek let, že budete každý měsíc splácet určitou sumu peněz (většinou v řádech několika tisíc korun). Pro někoho je to lepší varianta, než platit nájem cizímu člověku, nicméně je důležité vyhodnotit více věcí. Získat hypotéku nemusí být nijak jednoznačné.

2. Zástava – ručí se nemovitostí

Poskytnutí hypotéky se váže na zástavu nemovitosti, bez ní vám banka úvěr na bydlení neschválí. Tím se jistí pro případ, kdybyste přestali splácet. Pokud by taková situace nastala, o zastavenou nemovitost můžete vy, respektive ručitel snadno přijít.

Plánujete koupit si byt, rekonstruovat dům, postavit chatu? Spočítejte si, na kolik vás může vyjít měsíční splátka, budete-li část nebo vše financovat pomocí hypotéky.Ručí se kupovanou nebo jakoukoliv nemovitostí (jednou či více) na území České republiky, případně Evropské unie či Evropského hospodářského prostoru. Zastavit lze jen celou nemovitost, nelze tedy ručit pouze polovinou domu nebo pozemku.

Hodnotu nemovitosti banka oceňuje obvyklou (tržní) cenou, tedy cenou, za kterou by danou nemovitost v danou chvíli prodala.

SPECIÁL o hypotékách (on-line seriál + bonusy)

Od hodnoty zastavené nemovitosti (LTV – Loan To Value) se pak odvíjí výše hypotéky. Banky v dnešní době klientům schvalují i hypotéky do 100 procent hodnoty nemovitosti, nicméně není to pro klienta ta nejvýhodnější a nejlevnější varianta. Při poskytnutí hypotéky nad 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti banka často vyžaduje ještě další zajištění, například v podobě životního pojištění ve prospěch banky nebo vinkulace pojištění.

3. Zásoba peněz neboli Rezerva a úspory

O hypotéku nelze žádat s nulovým kontem. Nejen kvůli tomu, že potřebujete mít k dispozici dost peněz na pořizování hypotéky (poplatek za úvěr, znalecký posudek, pojištění nemovitosti apod.) i samotného bydlení (základní vybavení, napojení na sítě, rezervační poplatek realitní kanceláři apod.).

Nechte si stranou i finanční rezervu ve výši minimálně šesti měsíčních splátek (jak budou zhruba vysoké si můžete spočítat zde).

Banka také bude při žádosti o úvěr posuzovat vaši schopnost splácet, tedy bude zjišťovat, jak jste bonitní. Dokládat budete své příjmy a výdaje.

 

Také Marta a Karel, hrdinové našeho seriálu, uvažují o pořízení nového, vlastního bydlení. Co vše je čeká, jak to zvládnou? Karel tentokrát navíc perlí...:-)

Seriál o financích - 7. díl - titulní fotka

SERIÁL o financích (7. díl): Bydlení na hypotéku? Ano, ale...

 

Líbí se vám náš seriál? Tady se navíc můžete podívat na všech šest dílů, které jsme pro vás připravili...

SPECIÁL o platebních kartách (on-line seriál + bonusy)

SPECIÁL o půjčkách (on-line seriál + bonusy)

 

Tohle se vám taky může hodit:

Moderní dům...

Finanční odborník: Hypotéku lze vyřídit za 10 dnů!

Stěhování do nového bytu

Variabilní hypotéka může ušetřit peníze. Ale co nervy?

Vyberte si správnou hypotéku

Degresivní splácení aneb Pohrajte si s hypotékou. Můžete ušetřit!

Bytový dům

REPORTÁŽ: Hypotéka? Na nic nečekejte, úroky opět klesají!

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde. Napište nám, jak se vám líbí náš seriál. Děkujeme za každý názor.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama