Hypotéka vs. půjčka: Proč úvěr na bydlení lidem život (většinou) nekomplikuje?

Žít na dluh je v dnešní době v podstatě standard. Jen loni si vzaly více než tři miliony lidí nějakou formu půjčky. Pokud jde o bydlení, řada lidí nemá ani jinou možnost. Hypotéky přesto čítají jen asi třetinu z celkového počtu úvěrů.
Bezpečné půjčování? Žádejte tam, kde vás prověří
Bezpečné půjčování? Žádejte tam, kde vás prověří
thinkstock.com

reklama

V současné době splácí půjčku na bydlení desetina obyvatel republiky - přesněji 1,1 milionu lidí - a nemají se splácením žádné problémy. Alespoň takové závěry přinesly poslední průzkumy Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Počty lidí s krátkodobými půjčkami pak téměř dvojnásobně převyšují počty lidí s hypotékami, přesto se druhá skupina na první často dívá skrz prsty. Není divu. Kvůli hypotéce se moc lidí do problémů nedostává, kvůli ostatním půjčkám naopak ano. Přesto by to tak být nemuselo. Jediný zásadní rozdíl je v tom, že hypotéka má jasný účel, zatímco hotovostní půjčku si můžete vzít na cokoli.

Snadno dosažitelné bydlení s Prima Rádcem. Hypotéka od 1,69 %
>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK
>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Důkladné prověřování u hypotéky

Vzít si hypotéku znamená upsat se ke splácení na desítky let. A ještě k tomu ručit nemovitostí, na kterou si půjčujete. Takové rozhodnutí vyžaduje pečlivé plánování, počítání a dobré posouzení vlastních možností. Lidé s hypotékou si proto často zakládají na své zodpovědnosti. Další věcí je, že poskytovatel hypotéky chce mít jistotu, že své peníze dostane zpět, a tak si každého zájemce pečlivě prověřuje.

Finanční porada - Hypotéka

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

 

Vše o pořízení nového bydlení na hypotéku, nebo refinancování, najdete v našem SPECIÁLU:

SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

 • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
 • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
 • Srovnání nabídek
 • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Není půjčka jako půjčka. Berte ji tam, kde vás také prověří

Získat půjčku je zdánlivě snadnější, zejména u nepoctivých či drahých poskytovatelů. V takových případech se lidé často dostávají do problémů. Co se ale moc neví, je to, že podobná pravidla jako u hypoték, mají i poctiví poskytovatelé půjček. Svou roli při posuzování hraje například úvěrové skóre a může se stát, že žadatel nedostane půjčku v takové výši, o jakou požádal. Zodpovědní věřitelé navíc nepůjčují již zadluženým klientům. Půjčky by tedy nemusely mít takovou pověst, jakou mají. Není třeba se jich bát. Je ale nutné si pořádně rozmyslet, u koho si půjčku vzít, jestli ji opravdu potřebujete, zda máte dostatečnou finanční rezervu a jste schopni po stanovenou dobu splácet. Je také rozdíl, jestli si vezmete půjčku například na nákup nového modelu mobilního telefonu, nebo na nevyhnutelnou opravu auta...

PŮJČKY ONLINE Transparentní nabídky, splátky, úroky i hodnota RPSN

Zásady bezpečného půjčování

 • První nabídku úvěru odmítněte, nebo důkladně porovnejte, často bývá nevýhodná.
 • Přistupujte k půjčce stejně, jako když kupujete zboží, které vybíráte podle ceny, výrobce či složení. Nabídky poskytovatelů úvěrů si také nejdřív porovnejte. Využít můžete například transparentní porovnávač půjček na Prima Rádci.
 • Ohlídejte hodnotu RPSN. Ta vám napoví, jak moc je pro vás úvěr drahý, kolik vás bude celá půjčka stát ve skutečnosti a o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Je to číslo, podle kterého vyberete pro vás nejvýhodnější půjčku. Rozumné nabídky se pohybují mezi 10–20 procenty.
 • Na vše se poskytovatele zeptejte a jakýkoliv dokument podepisujte až po důkladném přečtení a případném zkonzultování s nezávislým poradcem.

ONLINE PORADNA: Potřebujete poradit, jak zhodnotit peníze, začít šetřit, zefektivnit rodinný rozpočet nebo jak si bezpečně půjčit? Nevíte si rady se smlouvou, kterou máte podepsat? Využije možnosti zeptat se našich finančních odborníků, kteří vám v co nejbližším možném termínu zdarma poradí (bez nutnosti zveřejnění), jak postupovat. Ptát se můžete v nových online poradnách zde. Najdete zde i řadu zodpovězených dotazů...

 

VŠE DULEŽITÉ ve SPECIÁLU O PŮJČKÁCH:

Máte v peněžence "jen pár drobných"? Půjčku si dobře rozmyslete... Foto:

 • jak vybrat půjčku s nejmenším rizikem
 • můžete si půjčku vůbec dovolit?
 • rizika půjčování
 • online videoseriál (vážně i s nadsázkou)

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama