Hypotéku lze refinancovat i dva roky dopředu. Možnost, jak ještě využít výhodné sazby

Úrokové sazby u hypoték jsou teď na svých minimech. V budoucnu se ale čeká jejich zvýšení a zpřísnění poskytování úvěrů. Současnou situaci, kdy „levnou“ hypotéku dostane prakticky každý, využívají jak klienti, tak banky. A platí to i pro refinancování. Jak toho využít?
Úrokové sazby u hypoték můžete porovnat online...
Úrokové sazby u hypoték můžete porovnat online...
thinkstock.com

reklama

Mnoho lidí, kteří splácejí hypotéku, zvažují její takzvané refinancování. To mohou udělat ve chvíli, kdy jim končí takzvaná fixace, nebo za předpokladu, že mají sjednanou takzvanou flexibilní hypotéku, kdy se jejich úroková sazba odvíjí od sazby České národní banky. Při refinancování se nevyplatí rozhodovat se jen podle výše úrokové sazby, je vhodné soustředit se i na to, jaké další služby či úlevy nová banka nabízí. „Proces refinancování není tak jednoduchý, jak by se na první pohled molo zdát, protože kromě úrokové sazby musíte hlídat i parametry a služby kolem, stejně tak jako případné nové poplatky,“ říká analytik bankovního trhu Prima Rádce Michal Koubek.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Refinancování až dva roky před koncem fixace

Při refinancování hypotéky je podle něj dobré orientovat se v několika základních bodech. Tím prvním je termín, kdy klientovi banky končí fixace hypotéky u jeho stávající banky. „Banky umožňují refinancovat hypotéku již několik měsíců před koncem fixace. Jedná se o takzvanou dobu čerpání, tedy počet měsíců před ukončením fixace, kdy banky umožní vyřídit hypotéku. U některých je to až 24 měsíců. Pokud vám tedy končí fixace například v létě 2018, je už nyní možné si u některých bank vyřídit novou hypotéku za stávajících atraktivních nabídek,“ říká Koubek.

Finanční porada - Hypotéka

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Všechno pro udržení klienta

Všechny banky umožňují refinancovat za určitých podmínek bez dokladování příjmu. Tedy pokud se od poslední úpravy rodinná situace nezměnila. To znamená žádný sňatek či rozvod, rodina se nerozrostla o další dítě, nevzala si nový úvěr nebo nedošlo k nějakým významným pracovním změnám. Základem je také čistý registr úvěrů, čili žádná splátka po její splatnosti. Hlavním parametrem pak je minimální počet zaplacených anuitních splátek na stávající hypotéce. „Některé banky také lákají klienty na navýšení hypotéky v době refixace. To značí, že klientovi nabídnou další peníze, aniž by ti museli dokládat svůj příjem. Jde o další vstřícný krok za bezproblémové splácení a šanci, jak si dobře splácejícího klienta udržet,“ vysvětluje Koubek.

A to není vše...

Banky se dívají i na výši nové měsíční splátky. Pokud klient například aktuálně platí měsíčně pět tisíc korun, tak v některých bankách může mít novou splátku i šest tisíc korun, přičemž nemusí dokládat výši příjmu. „V praxi to znamená, že si klient může půjčit další peníze například na rekonstrukci nebo pořízení dalšího vybavení ke své nemovitosti,“ tvrdí Koubek. Podle něj se občas stane, že klient potřebuje spojit více úvěrů do jedné hypotéky, nejčastěji hypotéku a úvěr ze stavebního spoření. Má ale jen jednu zástavu a termíny na doplacení se u obou úvěrů liší. „I v tomto případě umějí banky umožnit rozložit čerpání peněz v čase. To znamená, že na první hypotéku banka poskytne peníze v jednom v měsíci a na doplacení druhé v měsíci jiném,“ uzavírá Koubek.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Potřebujete poradit, najít nejvýhodnější úroky nebo pomoci s refinancováním hypotéky? Konkaktujte nás na info@prima-radce.cz nebo volejte 810 811 812. Naši odborníci vám zodpoví všechny dotazy...

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama