Lidé sjednávají hypotéky ve velkém. A úroky? Výhled je více než optimistický

Pokud uvažujete o hypotéce, určitě vás tahle zpráva potěší. Sazby úroků jsou opět na historickém minimu a podle odhadů budou nízko i celý letošní rok.
Lidé si hypotéky sjednávají jak na běžícím pásu...
Lidé si hypotéky sjednávají jak na běžícím pásu...
thinkstock.com

reklama

V poslední době se zdá se vyplatí pořídit bydlení na hypotéku, nemáte-li jinou možnost. A lidé toho hodně využívají. Jen v loňském roce byl o ně takový zájem, že jejich objem přesáhl 184 miliard korun. Lidé také často kupují nemovitost jako investici. Navzdory všem očekáváním navíc hypotéky stále zlevňují. Oproti loňským rekordním číslům zlevnily ještě víc a úrokové sazby jsou vůbec nejnižší v historii. Pohybují se kolem dvou procent. "Primárním důvodem levných hypoték je vývoj měnové politiky a situace na finančních trzích. Konkurence mezi bankami hrála roli už dříve, dneska se dá říct, že je víceméně stále stejná," tvrdí ekonom David Marek. Další dobrou zprávou je, že úvěry na bydlení jsou u nás také poměrně dobře spláceny, problémy se splácením mají jen 2-3 procenta klientů bank, oproti spotřebitelským úvěrům, kde to je přes 10 procent. 

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Optimistický výhled...

Jak dlouho budou hypotéky extrémně výhodné, se dá těžko odhadovat. Podle odborníků to ale bude ještě minimálně celý letošní rok. Nevylučují dokonce ani to, že by úroková sazba mohla ještě klesnout. Co naopak s největší pravděpodobností poroste, jsou ceny nemovitostí. Levné hypotéky nicméně nejsou ničím mimořádným ani ve zbytku Evropy. V některých zemích eurozóny jsou dokonce ještě výhodnější, než u nás. Naopak v USA už začaly banky úrokové sazby mírně zvyšovat.

 

Marcela Svobodová Foto:

"Měsíční splátka hypotéky je v současné době díky nízkých úrokům přibližně stejná jako nájem. Češi si proto stále častěji berou hypotéky. Jen za minulý rok si jich vzali neuvěřitelných 102 tisíc," zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Marcela Svobodová.

 

Lze se dostat i pod 2 procenta

Banky pro své klienty také připravují řadu akčních nabídek. Pak lze na hypotéce ušetřit ještě víc. V praxi skutečně bylo a stále je možné získat hypotéku se sazbou hluboko pod 2 procenty, záleží pouze na parametrech žadatele o hypotéku, vhodném výběru banky, resp. úvěru a částečně i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního makléře. Aktuální nabídky na trhu můžete porovnat i v internetových porovnávačích. Najdete ho také na Prima Rádci. Zjistíte, na jak velkou hypotéku dosáhnete, jestli vám banka vůbec půjčí, i pravděpodobnou výši splátek.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Finanční porada - Hypotéka

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Porovnávejte, rozdíly jdou do statisíců

I přesto všechno je hypotéka velký a dlouhodobý závazek. Proto je na místě si dobře zvážit všechna pro a proti, nabídky porovnat a zjistit si co nejvíce o podmínkách smlouvy. Důležité je zohlednit také to, že na výslednou cenu hypotéky má vliv mnoho faktorů (zdroj a výše příjmu, financovaná nemovitost, množství vlastních prostředků, případně spolužadatel a další). Jak se mohou lišit nabídky na trhu se dozvíte i v následujícím článku, kde jsme připravili tři modelové příklady pro hypotéku ve výši 1,4 milionu, 2 a 2,8 milionu korun.

Rozdíly v ceně hypotéky jsou neuvěřitelné

Porovnání hypotečního trhu. Rozdíly mezi bankami jdou do statisíců

Co se chystá nového?

Pokud už hypotéku máte, vyplatí se před koncem fixace začít sledovat nabídky jiných bank (dle připravovaného zákona bude klient ze současné banky informován o konci fixace v dřívějším termínu než nyní. Teď je to jeden měsíc, mají to být tři měsíce. Další navrhované změny se týkají možného předčasného splacení bez sankcí i v průběhu fixace (vždy až 20 procent objemu za rok).

 

Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:

Speciál: Peníze v roce 2016 Foto:

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama