První banka ztratila nervy a zvyšuje úroky. Hypotéky můžou zdražit o tisíce korun

První z velkých bank přišla v pondělí se skokovým zdražením hypoték. Přidají se další? Pokud ano, bude se jednat po dlouhé době o bezprecedentní skokové zdražení hypoték. Klienty to bude stát tisíce korun.
Hypotéky můžou zdražit o tisíce korun za rok...
Hypotéky můžou zdražit o tisíce korun za rok...
thinkstock.com

reklama

První z velkých bank se rozhodla po mnoha měsících postupného zlevňování hypotečních úvěrů k razantnímu kroku - skokovému zdražení sazeb, zpřísnění podmínek poskytování a zrušení dlouhodobých fixací. Jedná se o Komerční banku, ale jak jsme také psali zde, další banky zvažují ty samé kroky. Banka místo stávající sazby 1,79 procenta zvýšila sazbu pro 3leté fixace na 2,29 procenta a pětileté fixace (a fixace na rok) na 2,49 procenta. Jedná se o sazbu minimální s podmínkou běžného účtu u banky a životního pojištění (tato podmínka lepší sazby je častá u většiny bank). Sazba tak může vystoupat až na 3,65 procenta (podle bonity a splnění podmínek vedení účtu u banky a sjednání životního pojištění). To je pro pětileté fixace zdražení minimální sazby o 0,7 procenta. A takový skok nemá podle Laiska za poslední dlouhou dobu obdoby. "Pokud se přidají další banky, znamená to nárůst úrokových sazeb na trhu až o 40 procent," upozorňuje Laisek.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Další omezení hypoték

Navíc se jedná navýšení sazeb i o další zpřísnění. Banky dle doporučení ČNB začnou ještě víc omezovat hypotéky, jejichž hodnota přesahuje 85 procent hodnoty nemovitosti (LTV nad 85 procent). Hypotéky na 100 procent hodnoty nemovitosti tak prakticky vymizí. „Jedním z hlavních důvodů je obava ČNB před rizikovostí těchto hypoték – pád cen nemovitostí by destabilizoval bankovní trh a rovněž podezíravým přístupem k způsobu oceňování nemovitostí – zaobaleně řečeno, že metodika stanovení hodnoty nemovitosti odhadci je poplatná realitní bublině, která je a tak jsou ceny nemovitostí přepálené. V souvislosti s tím tak banky výrazně omezují pravomoci na schvalování individuálních výjimek, zejména u hypotečních úvěrů s LTV/LTC nad 85 procent.“, uvedl Zbyněk Laisek. Pro hypoteční úvěry s LTV/LTC nad 85 procent je tak sazba Komerční banky stanovena dokonce na 3,09 procenta, opět s podmínkou běžného účtu u banky a životního pojištění. Navíc banka zrušila fixace na 14 let.

Proč se tak děje?

„Hlavním důvodem je dlouhodobá politika nízkých sazeb, při které se bankám špatně dosahuje zajímavé ziskové marže. Navíc nový zákon dává do rukou spotřebitelů velikou moc – zejména v oblasti předčasného splacení hypotéky, což pro banky znamená riziko většího odlivu peněz, které mají časově předem rozvržené. V neposlední řadě je zde ČNB, která začíná být nervózní při pohledu na přepálený realitní trh a bojí se následků splasknutí bubliny a enormní touhy občanů zadlužovat se“, uvedl Zbyněk Laisek.

Jak moc to pocítí klienti?

Podle online porovnávače hypoték na Prima Rádci bude pro klienta Komerční banky, který se bude snažit zmenšit rozdíl ve splátce (tutíž si musí vzít hypotéku maximálně na 5 let fixace a LTV mít pod 85 procent, zřídit si životní pojištění a účet u banky) zvýšení sazeb znamenat to, že za stejnou hypotéku měsíčně zaplatí o 492 korun víc, tedy 5 904 Kč za rok. Za 5 let (na pětileté fixaci) je to 29 520 korun.

Nabídka před zdraženímNabídka před zdražením – měsíční splátkaNabídka po zdražení v %Nabídka po zdražení – měsíční splátkaRozdíl ve splátce - měsíčně
1,79%7 184 Kč2,29%7 676 Kč492 Kč

Zdroj a výpočty: Kalkulačka hypoték na Prima Rádci, která porovnává aktuální nabídku bank v ČR včetně akčních slev a K.O. podmínek poskytnutí. Z dat platných k 18.11.2016

Velké rozdíly v nabídce bank

Nabídky jednotlivých bank se už teď lišily a rozdíly ve splátkách za měsíc byly v tisícovkách korun. První kroky bank tak nabídku ještě více rozpohybují. Ovšem ani zdražení Komerční banky nekatapultovalo tuto banku do nejdražší nabídky (na trhu již aktuálně jsou dražší nabídky). Pokud jste dnes měli hypotéku na 2 000 000 korun, s fixací na 5 let, na celkovou dobu 30 let s LTV (hypotéka k hodnotě nemovitosti) do 80 procent%, tak výběrem nejvýhodnější nabídky můžete ušetřit měsíčně 2 025 korun, to je za rok 24 300 korun a za pět let 121 500 korun. „Právě z důvodu aktuálně turbulentních změnách v úrokových sazbách a podmínkách bank na trhu se ještě více než kdy jindy vyplatí podrobně nabídky porovnat. Můžete ušetřit tisíce korun ročně“, uzavírá Zbyněk Laisek.

 

Plánujete koupit nemovitost? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama