Stoprocentní hypotéka je velkorysá, ale drahá. A možná nebude k mání

Téma Zpráv FTV Prima: Stoprocentní hypotéky zažívají boom, hrozí jim ale zánik. Centrální banka má totiž obavy z budoucnosti. Sice je to možnost, která tisícům lidí ročně zajistí bydlení, i když nemají velké úspory, přílišná „velkorysost“ bank v tomto ohledu prý může ohrozit jejich stabilitu.
Hypotéku lze získat i bez statisícových úspor. Musíte ale splnit přísnější podmínky
Hypotéku lze získat i bez statisícových úspor. Musíte ale splnit přísnější podmínky
thinkstock.com

reklama

 

Úroky u hypoték jsou neustále na minimu a ideální podmínky využívají desítky tisíc lidí na nákup nemovitostí. Většina žadatelů má na bydlení určitou částku našetřenou, desítky miliard korun ročně si ale půjčí lidé, kteří nemají na byt či dům velké, resp. žádné úspory. Nejedná se sice o vysoký podíl z celkové půjčené částky, nicméně počet takto poskytnutých hypoték podle Hospodářských novin roste. Česká národní banka se bojí toho, že pokud by banky tímto způsobem i nadále půjčovaly lidem ve velkém a zvednou se časem úroky, mohli by mít tito klienti problémy se splácením. A tím by ohrozili i finanční stabilitu bank. Nicméně na druhou stranu - banky tyto úvěry na bydlení nedají každému, všichni žadatelé o hypotéku procházejí přísným hodnocením s doložením stabilních příjmů. Zatím se celá situace analyzuje a výsledné nařízení, které by mohlo například i stoprocentní hypotéky zakázat, nebo výrazně omezit, centrální banka vydá za šest týdnů.

HYPOTÉKA online od 1,79 % Srovnání nabídek úvěrů na bydlení od všech bank na českém trhu

Velkorysé, ale drahé

Je to na jednu stranu pro klienty velká výhoda, protože podle mnohých z nich nemají možnost našetřit několik set tisíc korun za krátkou dobu a navíc nechtějí například platit nájem. Na stranu druhou podstupují větší riziko (stejně tak i banky) a navíc ve většině případů nezískají tak výhodné podmínky, jako ostatní žadatelé, kteří mají něco ušetřeno. Například pokud byste hledali hypotéku na dům v hodnotě 2 000 000 korun s pětiletou fixací a chtěli splácet po dobu 25 let, v případě stoprocentního úvěru začíná podle finančního odborníka Prima Rádce Zbyňka Laiska úroková sazba na hodnotě 2,79 procent. „Pokud chcete hypotéku do sedmdesáti procent hodnoty nemovitosti, tak ta sazba začíná o celé jedno procento níž,“ doplňuje Laisek.

LTV100 %70 %100 %70 %
Výše hypotéky2 000 000 Kč2 000 000 Kč1 000 000 Kč1 000 000 Kč
Hodnota nemovitosti2 000 000 Kč2 860 000 Kč1 000 000 Kč1 430 000 Kč
Úrok nejlevnější banky2,79 %1,79 %2,79 %1,79 %
Úrok nejdražší banky3,99 %3,30 %3,99 %3,30 %
Měsíční splátka u nejlevnější banky9 267 Kč8 274 Kč4 634 Kč4 137 Kč
Měsíční splátka u nejdražší banky10 546 Kč9 799 Kč5 273 Kč4 900 Kč

Srovnání hypotéky s hodnotou LTV 100 a 70 %, s fixací na 5 let, doba splácení 25 let

I na hypotéku "bez úspor" úspory mít musíte

Zajímavé srovnání požadovaných úspor pro tři nemovitosti ve čtyřech variantách hypoték (v různých hodnotách LTV) najdete v následujícím článku. Mimo jiné zjistíte, že i na to, abyste si mohli vzít stoprocentní hypotéku, potřebujete mít našetřeno alespoň několik desítek tisíc korun jako nutnou rezervu.

Máte na hypotéku?

Jak BOHATÍ musíte být, chcete-li si vzít hypotéku?

Srovnání = konečná výhodnější nabídka

Chcete-li žádat o hypotéku, vždy se vyplatí jednat s bankou o individuálních podmínkách a první nabídku nebrat jako poslední. Bankovní trh porovnejte. Rychlý přehled nabídek získáte na internetu. Například na Prima Rádci najdete srovnání nabídek všech bank podle vámi zadaných kriterií.

>>> Srovnání hypoték na Prima Rádci <<<

 

Nevýhody stoprocentních hypoték v bodech

  • vyšší úroky
  • přísnější podmínky, pokud jde o doložené příjmy
  • podmínkou může být, že o úvěr musí zažádat dvě osobyNENECHTE SI UJÍT: SPECIÁL - Vše o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Lze o hypotéce uvažovat?
  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení
Potřebujete-li poradit a/nebo najít nejvýhodnější hypotéku, v kontaktním formuláři uveďte kontakt na vás, odborníci Prima Rádce se vám v nejbližším možném termínu ozvou.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo na Prima PLAY.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!