Ženská obřízka: Aby si nastávající manželé mysleli, že si berou pannu, ženy si nechávají dobrovolně mrzačit pohlavní orgány

Nesnesitelná bolest, zákrok špinavou žiletkou bez anestezie a bez souhlasu. To je realita ve zhruba 29 zemích světa, kde se ženská obřízka provádí na holčičkách mezi 4 a 11 lety života. Ačkoli je v Evropské unii zakázáno tyto nelidské praktiky na dívkách vykonávat, komunity z afrických a některých asijských zemí žijících v EU je ale i přesto provádějí. BBC uvádí, že některé súdánské ženy ženskou obřízku nyní podstupují dokonce dobrovolně. Proč?
Ženská obřízka
Ženská obřízka
citizentv.co.ke

reklama

Chtějí totiž svým budoucím ženichům dokázat, že jsou ,,čisté panny‘‘. Ať už byla dívka znásilněna či měla pohlavní styk dobrovolně, před svatbou je tato situace v Súdánu nepřípustná. Kdyby ženich zjistil, že jeho nastávající žena již není panna, nebo dokonce nemá obřízku, mohl by odmítnout vzít si ji a ona by byla okolím prohlášena za prostitutku a pravděpodobně by se již nikdy nevdala. Proto se súdánské ženy uchylují k děsivému řešení, tedy druhé obřízce a obnovení panenské blány.

Ve druhém kole obřízky si před svatbou nechávají odřezat malé stydké pysky, klitoris jim byl většinou uříznut již coby dětem. Pokud obnovení panenské blány není možné provést, nechají si na důkaz věrnosti svému nastávajícímu muži sešit vaginální vchod. Stehy jsou porušeny až pohlavním stykem po svatbě. Všechny z těchto nelegálně prováděných procedur jsou pro ženy nepředstavitelně bolestivé a vždy hrozí riziko infekce, vykrvácení a smrti.

Druhou obřízku v Súdánu obvykle provádějí porodní asistentky, které potřebují peníze a mají prostředky k provedení hymenoplastiky, tedy znovuobnovení panenské blány. Uříznutí klitorisu malým holčičkám provádějí v nesterilním prostředí, bez použití anestezie místní ženy, kterých má každá oblast desítky. Každoročně jsou takto zmrzačeny miliony dívek, jen v Súdánu nedobrovolně podstoupilo ženskou obřízku na 87 % dívek. Najdou se zde ale místní výjimky, většinou z řad lékařů, které tyto praktiky odsuzují, bojují proti jejich provádění a snaží se o nesmyslnosti a nebezpečnosti zákroku veřejnost přesvědčit, informovala BBC.

Bohužel ani dnes není výjimkou, že rodiny ze Somálska, Iráku apod., které žijí v Německu, posílají své dcery do Senegalu či Gambie, ale i do některých evropských zemí, aby je nechali takto zmrzačit.

reklama

reklama