10 mrtvých hasičů: Nelítostný požár v Austrálii si vyžádal desátou oběť

Další dobrovolný hasič zemřel v Austrálii poblíž města Jingellic mezi Sydney a Melbourne, když se snažil pomoci uhasit požár, který sužuje Austrálii již od září. Původ požárů je stále předmětem spekulací, australské úřady sdělily médiím, že mohlo jít o úmyslně založené požáry, následek dětských her s ohněm, ale samozřejmě i samovolné vznícení způsobené následkem extrémního sucha.
Vánoce v plamenech: Australské požáry pokračují i přes svátky
Vánoce v plamenech: Australské požáry pokračují i přes svátky
reprofoto The Guardian

reklama

Dobrovolník přišel o život, když velmi silný vítr převrátil hasičský vůz, který se několikrát otočil na střechu. Uvnitř vozu se kromě něj nacházeli ještě další dva dobrovolníci, kteří přežili, ale utrpěli rozsáhlé popáleniny. Všichni tři se podíleli na hašení požáru v Green Valley asi 70 km od města Albury.

Ministryně pohotovostních služeb města Victoria Lisa Nevilleuvedla, že to nejhorší v rámci požárů Austrálii teprve čeká. ,,Ještě to neskončilo a nejsme ani v polovině toho, co je před námi,‘‘ sdělila itv.com. Od počátku požárů v září byly tisíce Australanů nuceny opustit své domovy kvůli stále se rozšiřujícím požárům po celé zemi. Sydney a další města také sužuje hustý kouř, který znečišťuje místní ovzduší a činí tak část území téměř neobyvatelnou.

Koala zachráněná před požárem

Austrálie v plamenech: Milion hektarů spálené půdy, čtyři mrtví a pes zachraňující koaly

Ze středu Austrálie se navíc line extrémně horký a suchý vzduch, který podmínky v Novém Jižním Walesu velmi zhoršuje, sdělil itv.com ředitel oddělení venkovských protipožárních jednotek Shane Fitzsimmons. Teploty v Austrálii se momentálně pohybují kolem 40 °C.

Kvůli nebezpečí vzniku dalších požárů byl odvolán novoroční ohňostroj, který je každoročně pořádán v Canbeře. Organizátoři navíc uvedli, že by mohly být zrušeny i další aktivity, jako například živá hudební vystoupení. Podle ředitelky agentury pro pohotovostní služby hlavního města Georgeiny Whelan je rozumné rozhodnutí ohňostroje a veškerou pyrotechniku v této situaci úplně vypustit. Ačkoli premiér Scott Morrison uvedl, že by se ohňostroje rušit neměly, aby se ukázala odolnost Austrálie, zástupce premiéra Nového Jižního Walesu John Barilaro potvrdil, že žádná pyrotechnika odpálena nebude.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!