12 nápadů, jak lze suvenýry z pláže proměnit na šperk nebo dekoraci do bytu

Máte doma mušle od moře? Nechte se inspirovat tipy, jak z nich udělat parádní i praktický doplněk...
Mušle. Co z nich lze vyrobit?
Mušle. Co z nich lze vyrobit?
pixabay.com

reklama

Přivézt si z dovolené od moře pár mušlí? Tomu odolá jen málokdo. Jedna z možností je sběr na pláži, druhá nákup. Je třeba ale myslet na to, že i na některé takové nevinné suvenýry může být zákaz vývozu z dané země v rámci mezinárodní úmluvy CITES. Proto si raději vždy ověřte, zda je vůbec legální si alespoň pár mušlí z vaší destinace odvézt. Jinak hrozí i pokuty. Velmi přísné je v případě mušlí Řecko, Egypt, Turecko, Chorvatsko, ze vzdálenějších destinací oblast Karibiku. Nicméně například celníci v Turecku malé množství mušlí prý obvykle tolerují a až tři kusy krásné ulity křídlatce velkého či tři lastury mušle zévy obrovské může každý jedinec do EU dovézt z karibské oblasti. Z obvyklých oblastí u Středozemního moře nesmíte nikdy vozit tvrdé korály. To samé platí pro Thajsko. Ze zemí EU lze obvykle dovézt mušle od prodejce, které mohou být i chráněné, ale je povolen obchod s nimi. Ale pozor, s vysoce chráněnými druhy není povolen ani obchod, někteří prodejci to nerespektují. Na kupované zboží si vždy nechte kvůli celní prohlídce doklad o zakoupení.

Pokud doma sbírku mušlí už máte, můžete z nich vytvořit zajímavé dekorace. Nechte se inspirovat výrobky kreativních uživatelů napříč sociálními sítěmi. Nechybí ani návody. Na začátku každého tvoření je vhodné nechat mušle vylouhovat v čisticím prostředku, případně octu, a důkladně je omýt, abyste je zbavili případných zápachů a nečistot. Můžete je zkusit také vyvařit.

1. Zdobené mušle

Byť i samy o sobě vypadají nejrůznější mušle a škeble krásně, pro některé specifické prostory nebo účely možná oceníte nápad na jejich ozdobení. Vhod můžou přijít barvy ve spreji i krásné ubrousky spolu s lepidlem.

 

2. Obrázky na zeď

Dovolenou u moře mohou připomínat plastické obrazy vyrobené z několika různorodých mušlí, které pomocí tavné pistole nebo vhodného lepidla přichytíte na kousek jutové stuhy či tkaniny vystřižené do požadovaných rozměrů. Místo přírodních tkanin mohou jako podklad posloužit i obyčejný papír nebo sololitová deska.

 

Here's a shot of the whole piece! I love being able to be creative...Pictures are being edited and uploaded to Etsy...

Zveřejnil(a) The Surfside Studio dne Pondělí 7. listopad 2016

 

3. Rámečky

U dekorací na zeď ještě zůstaneme. Z mušlí nemusí vzniknout obraz, ale můžete s nimi ozdobit rám obrazu, respektive především se hodí takto dekorovat rámečky na fotky – třeba z dovolené.

 

Do nostalgických interiérů by se mohlo hodit i zrcadlo s rámem pokrytým nejrůznějšími druhy mušlí ve světlých barvách. Mix „darů moře“ ale bude dobře působit i na tmavém dřevu v přirozeném stavu. To se pak hodí do mladistvých a svěžích interiérů.

My latest seashell mirror https://www.etsy.com/listing/200032575/beach-decor-seashell-mirror

Zveřejnil(a) The Seashell Collection - Beach Decor for the Home and Weddings dne Pátek 15. srpen 2014

 

4. Dekorativní sklenice na drobnosti

Na drobnosti do koupelny nebo noční stolek může posloužit sklenice ozdobená mušlemi a perličkami. V návodném videu autorka používá zednický tmel jako základní hmotu, do níž se aplikují různé suroviny. Využít lze ale i podobné hmoty určené na tvoření dekorací, které seženete například v hobby obchodech zaměřených například na keramickou tvorbu.

 

5. Svícen

Jednoduchý rychlý svícen nebo svícen, který zabere trochu času. Záleží na vašich preferencích. Oba ale vypadají dobře. Skleničku můžete obmotat jutovým provázkem a na něj přichytit mušle.

 

Nebo naopak můžete dno sklenice poskládat "dary moře", zalít vodou a svíčku umístit na hladinu.

A quick decorating idea........take some glasses and fill half way with seashells and then fill with water and add a floating candle.......

Zveřejnil(a) Seascapes and Sunsets dne Neděle 12. červenec 2015

 

6. Spona

Sponku do vlasů vyrobíte z vybrané mušle jednoduše. Je třeba dokoupit požadovaný kopmonent a na něj mušli či více mušlí připevnit – například pomocí tavné pistole. Mušle mohu být v přírodním stavu nebo je lze nazdobit podle metodiky v bodu jedna, případě dle následujícího videa.

 

7. Šperky

Z mušlí se dá koupit hodně šperků, jednoduchý přívěsek či náušnice ale lze vyrobit i vlastními silami. Otvor na řetízek, kůži či háček v případě náušnic lze vyvrtat vrtačkou s rychlými otáčkami.

 

These babies are now live in the shop!! #earrings #shellearrings #seashellearrings #purpleearrings #purplescallipshells...

Zveřejnil(a) Carolinabyamber dne Čtvrtek 26. říjen 2017

 

U těchto náušnic není třeba ani vrtat...

 

8. Květináček na sukulenty

Větší mušle (například výše uvedená ulita křídlatce velkého) může posloužit jako malý květináč na sukulenty. Stačí ji naplnit zeminou a vybranou rostlinou.

 

9. Dekorace ve tvaru zvířátek

Máte-li rádi figurky zvířátek, možná vás nadchne možnost vyrobit si je z několika mušlí. Pomocí lepidla (tavné pistole), barev a bezbarvého laku.

Zveřejnil(a) Shell'O'Sonic dne Sobota 7. duben 2018

 

10. Závěs, zvonkohra

Taková klasická záležitost. Proděravěné mušle stačí navlékat na vlasec, třeba v kombinaci s korálky, podle vaší fantazie. Poté jednotlivé ozdobené vlasce navažte buď na plochý úchytný základ (například ve tvaru ramínka), nebo v případě zvonkohry poslouží nádoba ve tvaru půlkruhu, větší mušle či obyčejný kroužek.

Beach Seashell Decor Wood Painted Sign

Zveřejnil(a) Distant Visions Creations dne Neděle 28. září 2014

 

 

11. Květiny z mušlí

Fantazii se meze nekladou a z jednotlivých drobných mušliček můžete vykouzlit i květinu - třeba jako dárek.

Beach seashell decor! Almost ready to sell! #beach #seashelldecor

Zveřejnil(a) Colorado Beach Soul dne Pátek 23. březen 2018

 

12. Vánoční ozdoby

Z mušlí mohou vzniknout i roztomilé vánoční dekorace. Buď jednoduše nalakované nebo poskládané do tvaru andílka.

I know, I know it's too early but I couldn't wait to share some of my new ornaments! See link in my profile to...

Zveřejnil(a) The Seashell Collection - Beach Decor for the Home and Weddings dne Čtvrtek 12. říjen 2017

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama