12 nápadů, jak lze suvenýry z pláže proměnit na šperk nebo dekoraci do bytu

Přivézt si z dovolené od moře pár mušlí? Tomu odolá jen málokdo. Jedna z možností je sběr na pláži, druhá nákup. Je třeba ale myslet na to, že i na některé takové nevinné suvenýry může být zákaz vývozu z dané země v rámci mezinárodní úmluvy CITES. Proto si raději vždy ověřte, zda je vůbec legální si alespoň pár mušlí z vaší destinace odvézt. Jinak hrozí i pokuty. Velmi přísné je v případě mušlí Řecko, Egypt, Turecko, Chorvatsko, ze vzdálenějších destinací oblast Karibiku. Nicméně například celníci v Turecku malé množství mušlí prý obvykle tolerují a až tři kusy krásné ulity křídlatce velkého či tři lastury mušle zévy obrovské může každý jedinec do EU dovézt z karibské oblasti. Z obvyklých oblastí u Středozemního moře nesmíte nikdy vozit tvrdé korály. To samé platí pro Thajsko. Ze zemí EU lze obvykle dovézt mušle od prodejce, které mohou být i chráněné, ale je povolen obchod s nimi. Ale pozor, s vysoce chráněnými druhy není povolen ani obchod, někteří prodejci to nerespektují. Na kupované zboží si vždy nechte kvůli celní prohlídce doklad o zakoupení.
Pokud doma sbírku mušlí už máte, můžete z nich vytvořit zajímavé dekorace. Nechte se inspirovat výrobky kreativních uživatelů napříč sociálními sítěmi. Nechybí ani návody. Na začátku každého tvoření je vhodné nechat mušle vylouhovat v čisticím prostředku, případně octu, a důkladně je omýt, abyste je zbavili případných zápachů a nečistot. Můžete je zkusit také vyvařit.
Byť i samy o sobě vypadají nejrůznější mušle a škeble krásně, pro některé specifické prostory nebo účely možná oceníte nápad na jejich ozdobení. Vhod můžou přijít barvy ve spreji i krásné ubrousky spolu s lepidlem.
Dovolenou u moře mohou připomínat plastické obrazy vyrobené z několika různorodých mušlí, které pomocí tavné pistole nebo vhodného lepidla přichytíte na kousek jutové stuhy či tkaniny vystřižené do požadovaných rozměrů. Místo přírodních tkanin mohou jako podklad posloužit i obyčejný papír nebo sololitová deska.
U dekorací na zeď ještě zůstaneme. Z mušlí nemusí vzniknout obraz, ale můžete s nimi ozdobit rám obrazu, respektive především se hodí takto dekorovat rámečky na fotky – třeba z dovolené.
Do nostalgických interiérů by se mohlo hodit i zrcadlo s rámem pokrytým nejrůznějšími druhy mušlí ve světlých barvách. Mix „darů moře“ ale bude dobře působit i na tmavém dřevu v přirozeném stavu. To se pak hodí do mladistvých a svěžích interiérů.
Na drobnosti do koupelny nebo noční stolek může posloužit sklenice ozdobená mušlemi a perličkami. V návodném videu autorka používá zednický tmel jako základní hmotu, do níž se aplikují různé suroviny. Využít lze ale i podobné hmoty určené na tvoření dekorací, které seženete například v hobby obchodech zaměřených například na keramickou tvorbu.
Jednoduchý rychlý svícen nebo svícen, který zabere trochu času. Záleží na vašich preferencích. Oba ale vypadají dobře. Skleničku můžete obmotat jutovým provázkem a na něj přichytit mušle.
Nebo naopak můžete dno sklenice poskládat "dary moře", zalít vodou a svíčku umístit na hladinu.
Sponku do vlasů vyrobíte z vybrané mušle jednoduše. Je třeba dokoupit požadovaný kopmonent a na něj mušli či více mušlí připevnit – například pomocí tavné pistole. Mušle mohu být v přírodním stavu nebo je lze nazdobit podle metodiky v bodu jedna, případě dle následujícího videa.
Z mušlí se dá koupit hodně šperků, jednoduchý přívěsek či náušnice ale lze vyrobit i vlastními silami. Otvor na řetízek, kůži či háček v případě náušnic lze vyvrtat vrtačkou s rychlými otáčkami.
U těchto náušnic není třeba ani vrtat...
Větší mušle (například výše uvedená ulita křídlatce velkého) může posloužit jako malý květináč na sukulenty. Stačí ji naplnit zeminou a vybranou rostlinou.
Máte-li rádi figurky zvířátek, možná vás nadchne možnost vyrobit si je z několika mušlí. Pomocí lepidla (tavné pistole), barev a bezbarvého laku.
Taková klasická záležitost. Proděravěné mušle stačí navlékat na vlasec, třeba v kombinaci s korálky, podle vaší fantazie. Poté jednotlivé ozdobené vlasce navažte buď na plochý úchytný základ (například ve tvaru ramínka), nebo v případě zvonkohry poslouží nádoba ve tvaru půlkruhu, větší mušle či obyčejný kroužek.
Fantazii se meze nekladou a z jednotlivých drobných mušliček můžete vykouzlit i květinu - třeba jako dárek.
Z mušlí mohou vzniknout i roztomilé vánoční dekorace. Buď jednoduše nalakované nebo poskládané do tvaru andílka.
Ivana Kropáčková