16 praktických tipů, jak přežít dlouhý let

Ať už cestujete často nebo se chystáte na dlouhý let poprvé, každému je jasné, že sedět dlouhé hodiny na sedačce letadla není žádná zábava. Na druhou stranu to ani nemusí být tak hrozné a tento čas lze strávit i relativně příjemně. Jenže jak na to?
Jak přežít dlouhý let?
Jak přežít dlouhý let?

reklama

Nejdelší lety trvají i 17 hodin a do budoucna se má délka letů prodlužovat. Například let společnosti Qatar Airways z Aucklandu do Dauhá trvá 17 hodin 30 minut. Již 27.10.2017 se má uskutečnit první let společnosti United z Los Angeles do Singapuru, který bude trvat 17 hodin 55 minut. Mnohdy však i 6 hodin v letadle je nekonečných a člověk si nepřeje nic jiného, než být konečně na zemi.

Jak udělat let snesitelným?

1. Odpočiňte si

Odpočiňte si před letem. Nespat 24 hodin před plánovanou cestou vám nepomůže let lépe překonat. Vzpomínám si, jak jsem zcela vysílená nastupovala do letadla směr Vietnam s tím, že se v letadle dospím. Přede mnou však seděla rodina s křičícím dítětem, kterému křik vydržel takřka po celý let, a za mnou seděl jakýsi Patrik, zcela ožralý Brit, který neustále něco pokřikoval a šahal mi na hlavu. Usnout by se mi nepodařilo asi ani v případě nákazy spavou nemocí.

Přečtěte si také: Nový nejdelší let na světě trvá skoro 18 hodin

2. Zasportujte si

Proběhněte se, zahrajte si tenis, jděte před letem do posilovny. Následující půl den či den v letadle strávíte na sedačce, takže protažení udělá vašemu tělu jedině dobře.

3. Zvolte vhodné oblečení

Vše začíná u toho, jak se cítíte, a tak si do letadla vezměte pohodlné oblečení. Vaším cílem je let přežít v co nejlepší kondici, a ne vypadat jako když jdete do divadla. Nezapomeňte, že klimatizace v kabinách letadel většinou jedou na plno, a tak je v letadle často zima. Kraťasy vyměňte za pohodlné kalhoty nebo legíny a halenku či košili za tričko. Mohou pomoci i stahovací ponožky, díky kterým vám nebudou tolik natékat nohy.

4. Upgrade

Pokud si střádáte míle, je čas toho využít a proměnit je za upgrade do lepší třídy. Když si můžete ze sedadla udělat postel, naservírují vám lahodnou večeři a digestiv, uvidíte, jak rychle takový nepříjemný let může „utéci“. Pokud nemáte dostatek mil, kupte si sedadlo v Economy Premium. Větší pohodlí u dlouhého letu velmi oceníte.

Přečtěte si také: 10 evropských letišť, na která si dát pozor

5. Sedačka

Čím dříve si letenky zarezervujete, tím větší šanci máte na to, že se vám podaří zarezervovat si vámi vybrané sedadlo. V tomto ohledu může pomoci aplikace Seatguru, která vám přesně ukáže, jak jsou sedačky v daném letadle rozmístěny a které jsou nejlepší.

6. Co s sebou na palubu letadla?

Přibalte si cestovní sadu – špunty do uší, masku na oči na spaní, teplé ponožky, polštářek a skladnou deku, která se vám vejde do příručního zavazadla. Někdy tuto výbavu dostanete, ale nelze se na to spolehnout. Hlučící motor a brečící děti mohou být také odfiltrovány díky sluchátkům s aktivním potlačením okolního ruchu. Vezměte si i kartáček na zuby, krém a deodorant.

7. Stáhněte si filmy

Většinou jsou v letadlech filmy k dispozici, ale ne vždy jde o povedený výběr (navíc jsou pouze v cizích jazycích). Pokud letíte s nízkonákladovou společností, může se vám stát, že LCD obrazovka bude chybět, takže doporučuji stáhnout si filmy do notebooku/tabletu/telefonu či do všech zařízení, v závislosti na tom, co vše si s sebou berete. Nezapomeňte na powerbanku, díky které dobijete mobil.

8. Hodně pijte

K dehydrataci dochází na palubě letadla velmi snadno, proto se snažte hodně pít (především nealkoholické nápoje). Vyvarujte se kávě a černému čaji.

9. Svačina

Ne vždycky je jídlo v letadle chutné, a navíc ho nebývá moc. Přibalte si s sebou vlastní svačinu. Díky oblíbeným pochoutkám vám let lépe uteče. Doporučuji si také vzít láhev s vodou.

10. Pohyb

Ačkoli v letadle není dostatek místa k pořádání výletů či dlouhých vycházek, uličkou se projít dá. Nedaleko toalet, u exitu, se můžete protáhnout, základní cvičení lze provést i přímo na sedačce.

11. Čas na knihu

Konečně budete mít dostatek času pohnout s rozečtenou knihou nebo započít s novou. Ačkoli kniha je kniha, na cesty doporučuji brát čtečku, která je lehká a baterie dlouho vydrží. Kromě knih si do ní můžete nahrát třeba i časopisy.

Přečtěte si také: Jak získat na cestách nové zážitky díky offline mobilním aplikacím, část 1/2

12. Audioknihy

Pokud si chcete zavřít oči a odpočívat, avšak nedaří se vám usnout, poslouchejte audioknihy. V dnešní době je mezi audioknihami velký výběr a můžete si poslechnout takřka cokoli.

13. Emaily

Stáhněte si emaily, na které již dlouho chcete odpovědět, ale neměli jste na ně čas. Během dlouhého letu se vám to jistě podaří, popřípadě se zbavíte alespoň některých z nich.

14. Práce

Ačkoli se většinou snažíte udělat let příjemnější a nestresovat se, dlouhé hodiny strávené v letadle lze využít k práci. Po přistání tak můžete bezstarostně odpočívat v posteli a nestresovat se nad nepřipravenou prezentací.

15. Léky na spaní?

Pokud chcete využít léky na spaní, ujistěte se, že je vyzkoušíte v klidu domova před samotným letem. Nikdy nevíte, jaké na vás léky budou mít účinky a je lepší to zjistit dopředu.

16. Plánujte

Váš odjezd byl hektický a nestačili jste si o cílové destinaci nic přečíst? Teď je ideální čas to napravit. Stáhněte si dopředu průvodce a začněte s plánováním vašeho výletu z paluby letadla. Také máte skvělou šanci procvičit si slovíčka nebo se naučit základní fráze jazyka, který se ve vaší cílové destinaci používá.

Co dál?

Samozřejmě můžete meditovat, hledat polohu ve které půjde usnout, psát básně, upravovat fotografie z loňské dovolené, ke kterým jste se nedostali, dělat si pořádek ve složkách na notebooku, napsat pohledy či dopisy, hrát karty… Možností je s dnešními technologiemi takřka neomezeně.

Přečtěte si také:

6-duvodu-proc-si-na-letisti-zaplatit-vstup-do-salonku

Šest důvodů proč si na letišti zaplatit vstup do salónku

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!