18 zajímavých faktů o Jižní Koreji

To, že Jižní Korea leží ve východní Asii a žije tam více než 50 000 000 obyvatel už patrně každý slyšel. Ale věděli jste, že v Koreji dětem po narození můžou být rovnou dva roky? Nebo že motel zde není určen především pro motoristy? Korea je zemí mnoha překvapení a tady jsou ty nejzajímavější:

1) Muži milují svůj make-up

Korejští muži milují make-up. Pravidelně ho používá až 20 % Korejců a ročně za něj utratí až 900 milionů USD.

2) Dětem je při narození 1 rok

Korejci, podobně jako některé další asijské národy, počítají věk novorozenců jinak než my. Pokud porodíte dítě v Koreji, bude mu automaticky jeden rok. Na Nový rok se připočítává další rok, a tak dítěti, narozenému např. 30.12.2017, budou 1.1.2018 již dva roky. Tím může vzniknout rozdíl ve věku oproti našemu systému o 1-2 roky.

3) Tři, dva, jedna, kimčííííí

Při focení Korejci neříkají 3,2,1, sýýýýr (podobně se například v angličtině používá 3, 2, 1, cheeeese) ale 3,2,1, kimčííííííí. Tento fermentovaný salát ze zeleniny a koření je národním jídlem a jí se takřka ke všemu.

4) Rybaření

Rybaření v Koreji má své specifické kouzlo především na rybnících. No posuďte sami.

5) Alkohol můžete pít kdekoli na veřejnosti

Korejci mají k alkoholu pozitivní vztah, což dokládá i fakt, že jejich Jinro Soju – destilovaný likér z rýže, je posledních 11 let nejprodávanějším tvrdým alkoholem na světě. Alkohol můžete v Koreji pít úplně kdekoli – ať už jste na hlavním nádraží nebo dětském hřišti.

6) Jižní Koreu lze projet na kole

Díky dobře propracovanému systému značených cyklotras a cyklostezek, můžete projet takřka celou Koreu na kole. Já se vydala na dálkovou trasu z Busanu do Seoulu Icheon, měřící oficiálně 633 km. Po cestě můžete získat razítka do speciálního bike passu a po úspěšném projetí celé trasy na vás čeká odměna v podobě medaile s vaším jménem a luxusního diplomu (vedle kterého můj vysokoškolský diplom vypadá jako cár papíru).

7) Čuri, muri, (hačimidá)

Když jsem poprvé jela metrem ve městě Busan a ozvalo se zaklínadlo: Čuri, muri, hačimidá, čekala jsem, že se proměním přinejmenším v motýla, ale místo toho se pouze zavřely dveře. Asi to funguje pouze s čuri muri fuk.

8) Trekingové hůlky jsou IN i v metru

Když jsem jela metrem v Busanu, připadala jsem si divně, jako jediná jsem totiž na batohu neměla připnuté trekingové hůlky. Korejci milují výlety v horách, stejně jako i sportovní vybavení pro tyto aktivity, a tak je nosí mnohdy i ve městech.

9) Čím barevnější, tím víc Korejcem

Korejci se přímo vyžívají v nošení barevného, sportovního oblečení. Ať už ve městě nebo na horách.

10) Na Čecha nenarazíš

Jižní Korea patrně není u českých cestovatelů v kurzu, jedině tak si dokážu vysvětlit, že jsem na svých cestách po Koreji, které trvaly měsíc a půl, ani jednou neslyšela češtinu. Pokud si potřebujete odpočinout od našeho krásného jazyka a kultury, vyrazte do Koreji.

11) Návštěva jjimjilbang je povinnost

Tento zvláštní název neznamená nic jiného než korejské lázně. Těch je po Koreji jako hub po dešti a platí v nich spousty psaných i nepsaných pravidel. Mužská část lázní bývá oddělena od dámské, avšak existují společné místnosti, kde se můžete potkat a velmi levně tu i přespat.

12) Jako doma

Korejci jsou přidrzlí, a zvláště důchodci dosti rafinovaní. Zjistila jsem, že určité věci jsou po celém světě stejné a dovedlo mě to ke zjištění, že český národ je vlastně světový. Stejně jako u nás dochází k bitkám o volné sedačky v tramvajích, děje se tomu tak i tady, a to ve velkém. Lidé se strkají, vrážejí si lokty pod žebra a při sprintu na metro ukládají své hůlky do podpaží, aby je opět začali používat ve chvíli, kdy nezbude volné místo.

13) Ke svačině červy

Červi smažení, červi nakládaní, červi v konzervě… stačí si jen vybrat. Červi jsou mezi Korejci velmi oblíbenou svačinkou. Co se gastronomie týče, tak základem většiny pokrmů je tzv. UČO neboli univerzální červená omáčka. Čím pálivější, tím lepší. Ačkoli mám pálivá jídla ráda, ta korejská mě moc neoslovila. Vše chutnalo dosti podobně. Jedinou výjimkou byl bibimbab, bulgogi, korejské barbecue a čerstvé sashimi, které vám připraví z vámi vybraných ryb přímo na tržišti.

14) Motely

Když jsem poprvé vstoupila do motelu, hned mi tam něco nesedělo. Růžové třpytky, stříbrné ozdoby, hodně, opravdu hodně neonu a temná recepce s malinkatým okýnkem, takže nebylo vidět, kdo na druhé straně sedí. Pokoj byl velmi levný a musím říct, že i pěkný. Jen mě zarazila všudypřítomná zrcadla, která byla i na stropě. Asi už tušíte, že motely v Koreji jsou určeny především pro ty, kteří hledají místo, kde by mohli strávit intimní chvilky. Pak vás tedy ani neudiví, že snídaně se tu nepodávají, ale zase si můžete motel zaplatit jen na hodinu.

15) Muži jsou doma, ženy pracují

Na ostrově Jeju jsou muži doma, zatímco ženy jdou do práce. Mořské ženy neboli Haenyeo se každý den vydávají na lov do moře – chytají chobotnice, sbírají ježky, mušle a další mořské živočichy. Tato tradice vznikla před 1500 lety a předává se z matky na dceru.

16) Obroučky jsou cool

Možná jste si všimli, že Korejci často nosí brýle. Mnohdy však o opravdové brýle nejde. Když se podíváte z blízka, zjistíte, že jde pouze o obroučky bez skel. Velké obroučky jsou tu prostě cool a když už holt máte zdravé oči, musíte si nějak poradit.

17) Obří telefon je základ

Korejci jsou přímo posedlí velikostí svých telefonů, které dosahují rozměrů tabletu. S mým telefonem jsem jim přišla legrační a na veřejnosti jsem ho raději moc nevytahovala.

18) Dvojčata nebo pár?

Jak rozeznat korejská dvojčata od páru? Dost těžce, neboť páry velmi často nosí stejné věci – včetně oblečení a doplňků.

Populární filmy na Prima Zoom