2 zásadní pojištění na dovolenou: Vaše a proti úpadku cestovky. To druhé je v ohrožení

Téma Zpráv FTV Prima: Konec cestovních kanceláří v Čechách? I to je prý jeden z možných scénářů, pokud vláda schválí novelu o pojištění cestovek proti úpadku. Tvrdí to pojišťovny, kterým za plnění nařízené novelou hrozí sankce.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dovolená bez starostí
thinkstock.com

reklama

 

POJIŠTĚNÍ PROTI ÚPADKU

Pokud jedete na organizovaný zájezd, pojištění proti úpadku je jedna z nejdůležitějších věcí, o které byste se měli při nákupu zajímat. Ať už smlouvu podepisujete přímo v cestovní kanceláři nebo agentuře, která jen zájezdy organizované cestovkami přeprodává. Téměř každý rok nějaká cestovní kancelář zkrachuje a kromě jiného nechá v cizině desítky až stovky lidí. A právě proto musí být cestovní kanceláře ze zákona pojištěny proti úpadku. To pak zajistí náhradu lidem, kteří buď na zaplacenou dovolenou ani neodjednou, nebo někde v zahraničí zůstanou bez prostředků. Cestovní agentura pojištěna proti úpadku být nemusí.

PRAKTICKÉ INFORMACE:
Seznam pojištěných cestovních kanceláří najdete například:
- v online Seznamu pojištěných cestovních kanceláří,
- na stránkách jednotlivých pojišťoven. Cestovní kanceláře pojišťují tyto pojišťovny: Česká podnikatelská pojišťovna, ERV Evropská pojišťovna, Generali, Slavia, Union, Uniqua. Seznam s přímými odkazy na pojišťovny najdete například na webu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Kontakt na pojišťovnu, u které je kancelář pojištěna, je stejně důležitý, jako konktakt na pojišťovnu, u které si sjednáte individální cestovní pojištění. Oba kontakty mějte na dovolené u sebe. Doklad o pojištění cestovní kanceláře proti úpadku by měl být součástí cestovní smlouvy.

Místo cestovních kanceláří jen agentury?

Pojišťovny teď ale hrozí tím, že by mohly přestat cestovky proti úpadku pojišťovat a rázem by z nich mohly být jen cestovní agentury přeprodávající zájezdy zahraničních cestovních kanceláří. Sporná novela zákona o cestovnim ruchu, která má perfektně ochránit klienty, totiž obsahuje povinnost pojišťoven plnit nad sjednaný limit v případě krachu cestovní kanceláře, tedy vyplatit poškozeným klientům víc, než na kolik byla cestovka pojištěna. A to se pojišťovnám nelíbí.

Prima Rádce - Finance na dovolenou

Jak platit na dovolené? K moři sbalte hotovost i kartu VIDEOSERIÁL

Pojišťovny prý nechtějí a nemůžou takovou právní úpravu akceptovat, protože je podle nich v rozporu se zákonem o pojišťovnictví a hrozily by prý i sankce ze strany České národní banky. Hrozí, že by úplně z portofolia pojišťoven produkt pojištění proti úpadku zmizel. "Nastane obrovský problém v cestovním ruchu. Mohlo by se stát, že vlastně by pak nemohly podnikat ani cestovní kanceláře, protože zákon jim ukládá se pojistit a může stát, že nebude u koho se pojistit," říká Marcela Machová, specialista pojištění majetku a odpovědnosti v České asociaci pojišťoven.

 

Gabriela Zvonková Foto:

"Podle asociace cestovních kanceláří prý není problém v novele zákona, ale v pojišťovnách, které prý dělají jen zbytečné obstrukce", zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Gabriela Zvonková, na jejíž reportáž se můžete podívat na videu pod úvodní fotkou.

 

 

"Stát nám nařizuje býti pojištěn, takže stát musí zajistit, abychom mohli být u někoho pojištěni. Pokud pojišťovny tvrdí, že nemohou za těchto okolností pojistit, tak já osobně si myslím, že to je jen takový tanec, kterým si pojišťovny chtějí vytvořit lepší podmínky pro svůj byznys a pokud se zákon schválí, tak stejně pojišťovat budou," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. S tím ale asociace pojišťoven nesouhlasí - podle nich stát nemůže soukromému podnikateli nařizovat, co má dělat. Řešení tak zůstává na Ministerstvu pro místní rozvoj.

 

Reportáž - Letní dovolená s předstihem Foto: SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

 

 

 

INDIVIDUÁLNÍ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vaše individuální cestovní pojištění je pak dalším důležitým finančním zajištěním pro cesty do zahraničí, ať už s cestovní kanceláří, nebo bez ní. Stát se může cokoliv a pokud onemocníte nebo se zraníte v cizí zemi vy nebo někdo z vašich blízkých, není to rozhodně nic příjemného. Pojištění léčebných výloh, tedy nákladů na ošetření ve zdravotnickém zařízení, je hlavní a automatickou součástí cestovního pojištění, které je lepší sjednat i při dovolené v EU. I přesto, že v řadě evropských zemí budete ošetřeni na základě vašeho evropského průkazu pojištěnce, budete muset platit spoluúčast (která bývá v řádu několika tisíc a někdy až stoprocentní) a podmínkou je, aby vás ošetřovali ve státním zařízení.

Co ohlídat?

Důležité je přitom nastavit efektivně hlavně výši krytí, pojištění odpovědnosti, ohlídat si, jaké připojištění chcete mít a jaké naopak nechcete, abyste neplatili zbytečně za službu, kterou nevyužijete. Nedílnou součástí cestovního pojištění je pak non-stop asistenční služba, která vám po telefonu v rodném jazyce poradí nejen, kam a kdy jít nejlépe k lékaři, ale můžete u ní zjišťovat například i předpověď počasí nebo aktuální směnný kurz. Podrobně v článku:

Jistota na dovolené je k nezaplacení

Než odjedete... Vše podstatné o cestovním pojištění do zahraničí

Sjednání online

Výhodné cestovní pojištění můžete sjednat i na Prima Rádci. Ideálně nejpozději 3 dny před odjezdem, pokud máte možnost platit on-line kartou, můžete si cestovní pojištění sjednat i v den odjezdu, nebo dokonce až z místa dovolené.

>>> ZDE SJEDNEJTE CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ONLINE: Profesionální servis, cena od 9 Kč <<<

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Titulní foto - Zdroj: Thinkstock

reklama

reklama