30 mrtvých po záplavách v Jakartě. Město sužují nejhorší deště za posledních více než 10 let

Hlavní město Indonésie zažívá největší deště za poslední dekádu. Extrémní počasí způsobilo povodně, které ničí povrch i domy. Situace si vyžádala nejméně 30 obětí, včetně dětí.
Povodně v Indonésii v roce 2013
Povodně v Indonésii v roce 2013
CNN

reklama

Hlavní město Indonésie zasáhly na Nový rok největší srážky za posledních 12 let. Zapříčinily obří povodně, které si doposud vyžádaly minimálně 30 lidských životů. Mezi nimi jsou i dva chlapci, kterým bylo 8 a 16 let.

Podle agentury Reuters dosahovala voda v některých místech 2,5 metru. Meteorologové upozorňují, že bude extrémní počasí trvat alespoň do soboty. Nejvyšší srážky činily 377 milimetrů za hodinu. Situace zkomplikovala dopravu, pod vodou byly i některé železnice.

Voda přišla podle místních rychle a bez varování. Někteří obyvatelé jsou naštvaní na tamní politiky. „Vláda je příšerná a záchrana jim trvá příliš dlouho,“ uvedla žena, která se svým šestiměsíčním dítětem čekala v druhém patře domu na záchranu 36 hodin.

Místní se s povodněmi potýkají pravidelně. Tentokrát se ale jedná o ty nejhorší od roku 2007. Jakarta evakuovala 62 tisíc lidí. Původně hledalo přístřešek 35 tisíc obyvatel, ve čtvrtek odpoledne se počet snížil na 5 tisíc.

Povodeň s sebou strhávala celé domy. Lidé umírali sesuvem půdy, na podchlazení nebo se utopili.

Město, které se potápí

„Novoroční déšť v západní a severní části ostrova Jáva byl extrémní. Nejedná se o obyčejný déšť,“ napsala tamní meteorologická agentura. Události prý způsobilo několika faktorů. Jedním z nich je příchod monzunu, dalším střet dvou větrných proudů, které zformovaly obrovská mračna.

Britská stanice BBC loni v srpnu upozornila na to, že je Jakarta jedním z nejrychleji se potápějících měst na planetě. Pod mořskou hladinu město sklouzává rychlostí 1-15 cm ročně, v některých částech dokonce 25 cm. Momentálně je už skoro polovina města pod hladinou moře.

Za posledních deset let se ponořilo 2,5 metru města. Model Technologického institutu v Bandungu navíc ukazuje, že bude v roce 2050 pod vodou 95 % povrchu Jakarty.

Podle indonéského prezidenta Jokoa Widodoa je jednou z příčin povodní narušení ekosystému a znečištění řek odpadky, které následně ucpávají odtoky. Prezident v srpnu oznámil, že přesune status hlavního města z Jakarty do méně obydlené provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo.

 

autor: ČTK

reklama

reklama