4 možnosti, kde hledat finanční pomoc, když vážně onemocní dítě

Jak řešit, abyste v případě, že má vaše dítě závažné zdravotní problémy, nezůstali na všechno sami?
Vážné nemoci dětí a finanční pomoc
Vážné nemoci dětí a finanční pomoc
thinkstock.com

reklama

Sledujte aktuální dění i online: Prima PLAY – Zprávy

 

S příchodem podzimu výrazně přibývá dětských úrazů. A bohužel ne všechny končí jen modřinami. Některé děti si odnáší i trvalé následky. (Na reportáž o přibývajících úrazech dětí právě v podzimních dnech se můžete podívat pod úvodní fotkou.) Jen těžko si asi dovedeme představit, jak moc celé rodině vážné onemocnění nebo těžký úraz (nejen) dítěte změní život. Dokud se s tím sami nesetkáme... A přesně tak to bylo i v rodině Markéty Zagrapanové. Onemocněla ve 14 letech. Začalo to zdánlivě obyčejnou bolestí kolena. Po několika vyšetřeních ale lékaři zjistili, že má Markéta osteosarkom, zhoubný nádor kosti. Léčila se několik dlouhých měsíců. Teď už je naštěstí v pořádku. Její nemoc ale tehdy zasáhla celou rodinu. "Úplně se nám zbořil svět, rodiče se se mnou už pomalu loučili, já taky, protože jsme v tu dobu nevěděli, že je nějaká možnost, že se vyléčím. Prostě pro nás v tu dobu bylo, že rakovina rovná se rovnou smrt, takže to bylo hodně náročný," popisuje bývalá onkologická pacientka Markéta Zagrapanová. Kromě zdravotní a psychické zátěže představují podobné situace i velkou zátěž finanční. Vzrostou náklady na léčbu i na zdravotní pomůcky. To všechno ale nutně nemusíte zvládat úplně sami. Kde můžete hledat v takové tíživé situaci pomoc?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Životní/úrazové pojištění můžete sjednat s odborníky Prima Rádce: Kontaktní formulář - Pojištění.

1. Úřad práce

"Pokud se ukáže, že ta zdravotní komplikace je na dlouhou dobu, že zůstanou nějaké trvalé následky, tak je asi nejlepší obrátit se co nejdříve na úřad práce, tam je možné požádat o příspěvek na péči, o průkaz osoby se zdravotním postižením, pokud je handicap většího rozsahu...," radí předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Měsíčně pak lze u osob mladších 18 let získat příspěvek na péči od 3 300 korun do 13 200 korun dle stupně závislosti. U úřadu práce lze (v případě těžkého onemocnění) žádat i o příspěvek na zvláštní pomůcku, což může být například schodišťová plošina či úprava bytu nebo auta. Maximální výše příspěvku na pomůcku je 350 tisíc korun, úřad může stanovit určitou částku jako spoluúčast a přihlédnout k příjmům rodiny. Co se týče příspěvků pro osobu pečující o nemocného, tak v současné době je v připomínkovém řízení novela zákona o nemocenském pojištění, podle které by mělo být možné získat příspěvek pro pečující osobu, tedy například pro jednoho z rodičů, poměrně rychle, a snad i snadněji než teď.

K nebezpečným pádům dochází na kole

Rizikové léto pro děti: 15 rad, jak zabránit úrazům. Důležitá je i pojistka

2. Zdravotní pojišťovna

Pak lze samozřejmě žádat i o příspěvky na další kompenzační pomůcky u své zdravotní pojišťovny. Každá pojišťovna má podmínky nastaveny ale jinak, některé pomůcky mohou být hraceny v plné výši, jiné v částečné. Podklady k žádosti vám dodá ošetřující lékař.

Co všechno se řeší jinak, když tělo trápí ekzém?

Vy, vaše děti a atopický ekzém: PŘEHLED, co (ne)jíst, oblékat i nabídka pojišťoven

3. Životní/úrazové pojištění

Příspěvky ani veřejné zdravotní pojištění ale veškeré výdaje často nepokryjí. "Vedle situace, kdy dochází ke ztrátě příjmu jednoho z rodičů, protože se musí starat o to nemocné dítě, samozřejmě vzniknou i další náklady na léčbu. Například pořízení speciální polohovací postele, nákup speciálního automobilu nebo v případě opravdu těch vážných úrazů a nemocí dokonce i rekonstrukce bytu na bezbariérový," vypočítává mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Takové věci je možné hradit z dobře nastaveného životního pojištění. Dětské životní, resp. úrazové pojištění pak nabízí třeba i možnost vyplatit takzvané ošetřovné, to znamená dorovnat ztrátu příjmu rodiče, který se musí o nemocné dítě starat.

Siluety rodiny

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

4. Nadace a fondy

Velmi důležitou pomoc představují také různé nadace a fondy, které se specializují většinou na konkrétní typy onemocnění. Informace o těchto organizacích předávají rodičům přímo ošetřující lékaři jejich dětí, kteří poradí, co všechno je možné vyzkoušet, kde o pomoc požádat.

Ve spolupráci s Marcelou Svobodovou, reporérkou Zpráv FTV Prima

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

reklama

reklama