4 tipy jak v domácnosti nevytvářet zbytečný odpad

Každý Čech v průměru vyprodukuje ročně přes 300 kilogramů odpadu. To je na jednu domácnost až tuna plastových, papírových a skleněných obalů či zbytků za jeden rok. Je nutné podotknout, že v Evropě patříme k úplné špičce ve třídění odpadů. Za to nám patří pochvala. Říká se ale, že se vždy dá udělat více. Přinášíme vám tipy a návyky, které mohou pomoci snížit celkovou spotřebu domácnosti.

Pokud jste se někdy pozastavili nad tím, že vynášíte odpadkový koš každý druhý den, nejste sami. Zaběhlý způsob nakupování a přístup výrobců způsobuje, že zároven se spotřebou vyrábí každý z nás velké množství odpadu.

Masné výrobky, některé druhy zeleniny, těstoviny, i další skupiny potravin kupujeme v plastových obalech. Ne vše dokážeme ovlivnit, ale při správném přístupu lze zařadit do denního režimu pár jednoduchých návyků, které mohou mít obrovský efekt.

1. Uzavíratelný obal můžete znovu využít

Především nákup pečiva a zeleniny nás nutí k využívání plastových sáčků. Tyto potraviny navíc kvůli váze a placení musíme často rozdělovat podle druhu do několika samostatných obalů.

Řešení: Existují plastové pytlíky s uzavíratelným zipem. Před odchodem z domu si je můžete vzít s sebou a využít je k nákupu surovin, které je potřeba alespoň při samotném nákupu umístit do obalu. Zip obalu dodává na praktičnosti, nicméně se může jednat o jakýkoli obal, který lze využít opakovaně.

2. Přineste si vlastní tašku

Obchody se v poslední době snaží snižovat spotřebu plastových tašek a nahrazují je například papírovými. I těmi ale zatěžujeme životní prostředí - obzvlášť pokud na každý nákup potřebujeme novou.

Řešení: Myslete na to už před odchodem z domu a vezměte si s sebou vlastní tašku. Můžete využít látkovou či síťkovanou. I opakovaně využitá igelitová taška je lepší, než při každém nákupu utrácet za novou a hromadit tašky doma ve skříni.

3. Plánujte svůj nákup

Značnou část odpadu tvoří nespotřebované a prošlé potraviny. Domácnosti ročně vyhodí 254 tisíc tun potravin, velká část z nich je naprosto nezávadná.

Řešení: Plánujte si na dva až tři dny dopředu, co budete vařit a nakupte si suroviny přímo na konkrétní recepty. Pokud se vám stane, že některou potravinu nespotřebujete celou, nechte jí v lednici na viditelném místě. Ideálně vepředu, abyste na ní nezapomněli a druhý den jí spotřebovali. Stejnou taktiku můžete zvolit ve spíži i u ostatních druhů potravin.

4. Pokud máte možnost, vyberte potravinu bez obalu

Větší balení zeleniny nebo masa jsou dostupné v plastovém obalu. Například mrkve, rajčata a okurky jsou v supermarketech balené po kilech v igelitovém pytli nebo volně po jednom kusu. Když máte svůj přinesený obal, viz výše, „zabijete dvě mouchy jednou ranou“, protože ušetříte jeden obal, a navíc koupíte přesně takové množství, jaké potřebujeme.

Navíc tím neriskujete, že kilogram mrkve během následujících dní nestihnete zkonzumovat a zeleninu zbytečně vyhodíte.

Tagy: