5 důležitých věcí, které je vhodné (ne)udělat před odjezdem na dovolenou

Máme pro vás praktické rady, jak výhodně sjednat cestovní pojištění i zabezpečit bydlení na dobu, co budete pryč...

Během léta roste podle statistik počet vykradených bytů či domů, ale také léčba úrazů a nemocí v zahraničí. Logicky obojí souvisí s dobou dovolených. V obou případech lze vcelku jednoduše zajistit to, abyste (zbytečně) nepřišli o majetek nebo úspory. Poradíme vám, jak se před dovolenou zařídit tak, abyste si ji mohli užít opravdu bez starostí...

1. Sjednejte si cestovní pojištění výhodně

Kromě jiných věcí, které je třeba zařídit před odjezdem na dovolenou (balení, výměna valut, kontrola platnosti dokladů i platební karty apod.), je důležité zejména pojištění, pokud chcete mít jistotu, že za vás ošetření v jakémkoliv zdravotním zařízení v cizině zaplatí pojišťovna. Valná většina lidí, kteří se chystají vycestovat na zahraniční dovolenou, si cestovní pojištění sjednává. Ne každý ale tak, aby bylo výhodné a pokrylo vše, co potřebuje, nebo je naopak krytí zbytečně předimenzováno. V čem může být háček?

Jedete-li s cestovkou, řada z nich nabízí pojištění už při koupi zájezdu. Je to praktické, ale ne úplně výhodné. "Nevýhoda sjednání cestovního pojištění od cestovní kanceláře je ta, že máte nabídku pouze jedné pojišťovny a obvykle jde o balíček, takže si často sjednáte něco, co nepotřebujete," říká odborník na pojištění Prima Rádce Zdeněk Novák. Nejsnazší možností, jak zjistit, jestli je cenová nabídka pojištění od cestovní kanceláře v pořádku, je porovnat ji s nabídkou na internetu.

NÁŠ TIP: Porovnejte nabídky cestovního pojištění online

Důležitá je také výše krytí výloh. Základní varianta krytí je jeden milion korun. Pokud chcete mít jistotu plné náhrady nákladů pojišťovnou i v případě náročné operace nebo leteckého transportu, zvolte vyšší krytí – minimálně tři miliony korun. Horní hranice plnění pro léčebné výlohy může být dokonce i neomezená, to znamená bez limitu. Tedy pojišťovna nahradí reálné náklady bez ohledu na jejich výši. Zejména pro cesty do zámoří, vzhledem k vysokým nákladům na ošetření v mimoevropských zemích, krytí bez limitu doporučujeme.

Každý občas doma něco neúmyslně rozbije, stejné je to na dovolené. Škodu na cizím majetku můžete způsobit třeba i v hotelu. Zde ze zkušenosti platí, čím luxusnější hotel, tím větší riziko a případná výše způsobené škody. Je tedy vhodné mít sjednané i pojištění odpovědnosti, zvláště jedete-li s dětmi. Ale než tuto součást cestovního pojištění zaškrtnete v žádosti o sjednání, zkontrolujte si nejdřív, jestli už tuto pojistku nemáte náhodou sjednanou. Často bývá součástí pojištění nemovitosti nebo domácnosti a u některých pojišťoven platí i v rámci Evropy. Tudíž by se mohlo stát, že byste stejnou pojistku platili dvakrát a zbytečně. Mimo EU ale většinou klasické české pojistky už nedosáhnou, v tom případě je lepší sjednat v rámci cestovního balíčku.

Stejně tak není nutné sjednávat úrazové pojištění na cestu, pokud ho máte standardně například v rámci životního pojištění. Pojišťovna vám totiž bolestné z vaší běžné smlouvy uhradí za úraz, ať se stane doma nebo v jiném státě. A platí to i pro úrazovou pojistku dítěte. „Vztahuje se na odškodnění všech úrazů bez ohledu na to, nastanou-li v České republice nebo v zahraničí,“ uvádí Česká asociace pojišťoven v informativní brožuře Pojisti své dítě. Cestovní pojištění, které je vhodné sjednat, pak má hradit především výlohy spojené s léčbou v cizině – platby ve zdravotnických zařízeních, a pomůže vám také problémy na místě vyřešit díky asistenčním službám, které bývají automatickou součástí.

Pokud si budete chtít u moře vyzkoušet třeba jízdu na vodním skútru, potápění nebo jachting, myslete na to, že je to pro pojišťovnu také činnost, na kterou vás automaticky nepojistí. Podle pojišťoven se totiž jedná o sporty s velkým rizikem zranění. Běžně vás pojistí na rekreační sporty, jako je plážový volejbal, plavání, turistika, cykloturistika a podobně. Pokud ale plánujete aktivnější dovolenou s trochou více adrenalinu, tam už je to jinak. Extrémní sporty jsou totiž v základním rozsahu z cestovního pojištění vyloučeny. Na to, aby pojistná ochrana platila i při provozování rizikových sportů, je potřeba si za cestovní pojištění připlatit – sjednat si takzvané připojištění extrémních sportů. Počítejte s tím, že vás pak pojištění vyjde zhruba na dvojnásobek. Připojištění je standardně nutné například při jízdě na vodním skútru, jachtingu, potápění, raftingu, surfingu nebo windsurfingu, při návštěvě lanového centra, jízdě na koni a jiných podobných aktivitách.

2. Nerozhlašujte termín vaší dovolené

Až budete na dovolené, zůstane váš domov dočasně prázdný a tím pádem se může dostat do hledáčku nenechavých zlodějů. I když vás to láká se pochlubit, kam a kdy jedete, není to na místě. „Na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Povězte o něm pouze těm, kterým důvěřujete,“ radí kapitánka Eva Stulíková na webu Policie ČR. To platí třeba i pro zveřejňování fotografií na sociálních sítích z místa, kde právě jste, a informací, kolik času vám ještě zbývá do návratu.

3. Domluvte si „hlídání“

Je vhodné požádat spolehlivého souseda či známého, aby vaši nemovitost v době nepřítomnosti zkontroloval a například vybral poštovní schránku. „Pokud je to ve vašich možnostech, vytvořte zdání, že je v bytě přítomna nějaká osoba. K tomu se dá využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, že se v určitém čase rozsvítí světla, zapne televize, a podobně,“ doporučuje Stulíková.

4. Ukliďte zahradu

Máte-li rodinný dům se zahradou, ukliďte ji. Další z preventivních opatření ze strany policie je nenechávat v blízkém okolí nemovitosti žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít ke vloupání.

5. Vypněte a zavřete, co se dá

Těsně před odjezdem vytáhněte z elektrických zásuvek všechny spotřebiče, které nemusí běžet v době vaší nepřítomnosti. Ideálně vypněte i hlavní přívod vody. Okna zavřete a nenechávejte zatažené závěsy ani žaluzie. Nezapomeňte zamknout ani garáž či kůlnu.

Jakémukoliv vloupání, nejen v době dovolených, mohou zabránit kvalitní dveře i bezpečnostní zámky. „Dveře musí být pevné a nesmějí se prohýbat, aby pachateli neumožnily nasadit páčidlo. Nejvíce riziková místa případného průniku jsou přitom v rozích dveří nad zámkem a pod ním,“ doplňuje policistka Stulíková. Zámek s bezpečnostní vložkou by tak měl podle ní být odolný proti odvrtání, či jinému násilnému vniknutí. „Opatřen by měl být bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem trezorového typu,“ dodává. Obecně je také dobré osadit dveře panoramatickým kukátkem opatřeným záklopkou zabraňující pohledu do bytu. A ještě praktická rada na závěr: „Na zvonky, dveře a schránky uvádějte pouze své příjmení v množném čísle bez titulů,“ je doporučeno na policejním webu. Pokud budete mít na dveřích například Novákovi, nikdo neví, kolik lidí v bytě bydlí a jestli náhodou nemůže být někdo doma.

Ivana Kropáčková

Tagy: