7 častých triků během (povánočních) slev. Nemusíte ušetřit vůbec nic

Obchodníci mají v zásobě řadu triků. Všechny mají jeden jediný účel, zákazníka zmást, aby nepoznal, že vlastně nákupem neušetří...
Sleva = výhodný nákup? Ne vždy...
Sleva = výhodný nákup? Ne vždy...
thinkstock.com

reklama

Na podivné praktiky některých obchodníků v povánočních výprodejích upozornili naší televizi nespokojení zákazníci. Stěžují si, že vlastně o žádné slevy nejde a že neušetří ani korunu. Velké množství pochybení v obchodech zjistili v posledním období i pracovníci České obchodní inspekce. Řada prodejců při slevových akcích vyloženě porušuje zákon. Představíme vám nejčastější cenové triky. které na nás, zákazníky, zkoušejí otrlí obchodníci. Pátral po nich reportér Zpráv FTV Prima Karel Rychlý. Řečeno slovy klasiků, nechci slevu zadarmo...

Vydělávejte při nakupování. S kreditkou to jde. Férové slevy, bonusy, vrácení až 2 % z každého nákupu zpět. Přehled kreditních karet online na Prima Rádci

1. "Mezi nejčastější triky patří uvádění slevy až 60, 70, 80 procent. Cílem tohoto sdělení je nalákat zákazníky do prodejny a ti pak budou jen stěží hledat, co je v té prodejně takto zlevněno," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

2. Prodávající uvádí špatné údaje při slevách. Sleva je popsána nepřesně.

3. Někdy také obchodník neuvádí původní cenu. To znamená, že kupující neví, z jaké ceny to zboží bylo zlevněno.

4. Tohle je opravdu pro otrlé. Při falešné slevě obchodník zboží označí jako zlevněné, ale u pokladny se sleva neukáže. Když si toho zákazník nevšimne, má smůlu.

5. Další způsob fingované slevy je rafinovanější. "Co se často stává, že dochází k tomu, že týden, dva dny před tím výprodejem prodejce zdraží zboží, aby ho následně mohl zlevnit na původní úroveň," uvedl další šidící taktiku prodejců Lukáš Zelený.

6. "Někteří prodávající mylně uvádějí, že na zboží zakoupené ve výprodeji se nevztahuje záruka. Tato informace je samozřejmě nepravdivá", varuje také Jan Zapletal ze Školy spotřebitele.

7. Obchodníci také často nevydávají doklady s náležitostmi, které na něj patří.

Slevy jsou výhodné, ale ne vždy...

Slevy nejsou zadarmo aneb Na co si dát pozor, když šetříte při nakupování

Obrana? Jedině obezřetnost

Proti takovým praktikám se zákazníci mohou bránit jen těžko. Hlavní je, aby byli obezřetní. Odborníci upozorňují, že přijde ještě druhá, výraznější vlna slev - a to ve chvíli, kdy obchodníci začnou vyklízet svoje sklady pro nové zboží. Tady už by zákazníci mohli nějaké peníze doopravdy ušetřit.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo na Prima Play - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!