7 důležitých rad, jak na havarijní pojištění auta, abyste ušetřili teď i v budoucnu

Havarijní pojištění slouží k uhrazení škod nejen při nehodě, kterou zaviníte. Nenechte se ale při sjednávání smlouvy navést k nevýhodné ceně a zbytečným platbám navíc. Poradíme vám, jak platit méně za pojistku, která má smysl pro vás a vaše auto...
Problémy s autem na silnici a výstražný trojúhelník
Problémy s autem na silnici a výstražný trojúhelník
iStock

reklama

Nejde jen o nehodu, ale třeba i o krádež auta či součástek nebo poničení vozu nějakým živlem. Pro všechny tyto případy je vhodné mít uzavřené havarijní pojištění. Zejména pokud máte auto novější nebo takové, které se stává častěji terčem zlodějů. Podle statistik se stále více kradou i auta starší - hlavně kvůli náhradním dílům. Vždy je ale vhodné zamyslet se před sjednáním pojistky nad několika věcmi: Jaké vlastníte auto, jak je staré, zda jsou daná rizika opravdu ve vašem případě velká a podobně. Pokud se rozhodnete vozidlo havarijně pojistit, máme pro vás několik tipů, jak to udělat co nejvýhodněji.

1. Nastavte správně spoluúčast

Havarijní pojištění se sjednává se zvolenou spoluúčastí, tedy částkou, kterou v případě škodné události platíte ze svého. Od pojišťovny dostanete v rámci náhrady škody částku, která spoluúčast převyšuje. Obecně platí pravidlo, čím vyšší spoluúčast, tím nižší je cena pojištění. Za pojištění s nejvyšší spoluúčastí můžete ušetřit až třetinu.

Sjednaná spoluúčast havarijního pojištění Průměrná sleva na pojistném
2 %, min. 2 000 Kč nebo 3 %, min. 3 000 Kč 0 %
5 %, min. 5 000 Kč 10 %
10 %, min. 10 000 Kč 20 %
20 %, min. 20 000 Kč 30 %
Pokles ceny havarijního pojištění vzhledem k výši sjednané spoluúčasti; Zdroj: Prima Rádce

 

Vyšší spoluúčast, například 20 procent (min. 20 000) korun znamená, že za škody do 20 000 korun nedostanete od pojišťovny nic. Za odcizení celého auta v hodnotě 200 000 korun pak od pojišťovny dostanete 80 procent z jeho ceny, tedy 160 000 Kč. Vyšší spoluúčast tedy znamená znatelně nižší pojistné, ale nejste pojištěni proti drobným oděrkám a škrábancům, které často vznikají třeba na parkovištích. U vyšších škod zase dostanete menší náhradu.

2. Vyhodnoťte riziko

Havarijní pojištění chrání auto před škodami vzniklými v důsledku havárie, krádeže, živlů a vandalismu. 89 procent řidičů v rámci havarijního pojištění sjednává kompletní rozsah rizik. To se ale vyplatí zejména u nových aut. 

Jednotlivá rizika můžete pojistit i samostatně. Nejžádanější je kombinace havárie a živel. U aut starších 5 let, kde například už tolik neřešíte drobné oděrky, má cenu uvažovat právě o pojištění kombinace rizik havárie a živel. 

Podobně, pokud denně parkujete v uzamčené garáži a na hlídaném parkovišti, pojištění proti vandalismu a odcizení může být, s ohledem na minimální riziko, neúměrně drahé. Varianta s kombinací pojištěných rizik havárie a živel vás vyjde asi o 35 procent levněji než tzv. allrisk pojištění s kompletním krytím rizik.

3. Přiznejte stáří auta

U havarijního pojištění se lze typicky setkat s takzvaným přepojištěním, kdy řidič přecení hodnotu svého vozu. Cena je přitom základním parametrem pro výpočet pojistného. Pokud tedy máte uzavřenou smlouvu na vyšší cenu vozu, než je jeho běžná cena na trhu, za pojištění platíte zbytečně moc. V případě pojistné události dostanete pouze tržní (obecnou) cenu vozu po odečtení sjednané spoluúčasti. Nakonec tedy dáváte peníze do kapsy pojišťovně za to, co stejně nedostanete.

4. Online sjednání

Na havarijním pojištění pak navíc ještě ušetříte, pokud ho uzavřete online na stránkách vybrané pojišťovny (slevy se pohybují kolem 20 procent). Využít můžete i ověřené online porovnávače, kde dle zadaných parametrů zjistíte během několika minut, jaké jsou ceny jednotlivých pojišťoven a vyberete si tak snadno nejvýhodnější nabídku. Nabízené ceny v těchto porovnávačích často vycházejí z nejrůznějších akčních nabídek a dohod pojišťoven se zprostředkovatelskými firmami, které srovnávače provozují.

5. Společně s povinným ručením

Stejně jako v případě povinného ručení můžete u havarijního pojištění získat bonus za předchozí bezeškodný průběh pojištění. A stejně jako u povinného ručení se bonus převádí mezi pojišťovnami. Na rozdíl od povinného ručení zde ale neexistuje centrální databáze, proto bonus musíte vždy doložit potvrzením od předchozí pojišťovny. Ta vám ho zašle automaticky při ukončení pojistné smlouvy nebo na žádost.

Jednodušší je sjednat havarijní pojištění současně s povinným ručením, bonus z povinného ručení lze obvykle zkopírovat i na povinné ručení a nemusíte tak už nic dokládat. Pojišťovna vám převede vyježděný bonus z povinného ručení až do výše 60 procent na havarijní pojištění a často poskytne další slevu až 10 procent z ceny pojištění. Za každý rok bez nehody pak v rámci bonusových systémů pojišťoven získáváte další slevu, většinou ve výši 5 procent.

Pokud si auto pojistíte kompletně, můžete tak ušetřit až dvě třetiny z ceny havarijního pojištění.

6. Územní platnost

Cenu ovlivníte i výběrem územní platnosti havarijního pojištění. Pokud často jezdíte do zahraničí, vyplatí se sjednat pojistku s platností v celé Evropě. Pokud s autem jezdíte jen u nás, zvolte územní platnost pro ČR a ušetříte.

7.  Aktualizujte smlouvu

V souvislosti s výše uvedeným nezapomeňte svou smlouvu také pravidelně aktualizovat, pojištovny to automaticky většinou nedělají. Jde o pokles ceny vozu v souvislosti s jeho stářím. Pokud pravidelně neaktualizuje svoji smlouvu s pojišťovnou, zbytečně pojistku přeplácíte. Přitom v případě pojistné události dostane méně, než na kolik si platíte. Pojišťovna totiž vyplatí částku vypočtenou s aktuální (obvyklé) ceny vozu. Pokud tedy svoji smlouvu pravidelně neaktualizujete, dáváte nakonec peníze do kapsy pojišťovny za to, co v případě pojistné události stejně nedostanete.

Nejvýrazněji klesá cena nového auta. Například už po jednom roce je nižší zhruba o 20 procent. V prvních dvou letech si tedy smlouvu o havarijním pojištění nechte pojišťovnou přepočítat vždy po roce, v dalších letech stačí aktualizovat smlouvu každé dva roky. Pamatujte si: Čím nižší hodnota vozidla, tím levnější havarijní pojistka. 

Česká značka auta, v hodnotě 250 000 Kč (Allrisk, Evropa) Cena pojištění - nové auto Cena pojištění - 2 roky staré auto Cena pojištění - 5 let staré auto Zaplatíte za 5 let Úspora za 5 let
Klient uzavřel smlouvu a dál se o nic nestará 8 000 Kč 8 000 Kč 8 000 Kč 40 000 Kč -
Klient pravidelně auto přepojišťuje 8 000 Kč 6 400 Kč 5 200 Kč 34 000 Kč

6 000 Kč

Česká značka auta, v hodnotě 490 000 Kč (Allrisk, ČR) Cena pojištění - nové auto Cena pojištění - 2 roky staré auto Cena pojištění - 5 let staré auto Zaplatíte za 5 let Úspora za 5 let
Klient uzavřel smlouvu a dál se o nic nestará 15 000 Kč 15 000 Kč 15 000 Kč 75 000 Kč -
Klient pravidelně auto přepojišťuje 15 000 Kč 9 750 Kč 6 000 Kč 55 500 Kč 19 500 Kč
Ilustrační příklad: Kolik lze ušetřit pravidelným aktualizováním smlouvy - vybráno jedno z nabídky pojištění Allrisk na trhu, cena přibližná; vlastnosti standardního vozu, Střední Čechy; Zdroj: Porovnej24.cz

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!