Abú Zabí má svůj vlastní Louvre. Ve Spojených arabských emirátech ho slavnostně otevřel francouzský prezident

Emmanuel Macron měl tu čest slavnostně odhalit muzeum Louvre v Abú Zabí. Budova sklízí chválu jak za umělecká díla, tak i originální architekturu.
muzeum Louvre v Abú Zabí
muzeum Louvre v Abú Zabí
AP

reklama

Nový Louvre se může pochlubit šesti stovkami uměleckých děl a dalších 300 jich je vypůjčeno z Francie. Kritici chválí muzeum i zvenčí, mřížkovaná kopule byla speciálně vyrobena tak, aby mohlo skrze ní proniknout sluneční světlo.

Muzeum v Abú Zabí se pyšní předměty související s historií a náboženstvím z celého světa. Macron ho označil za „most mezi civilizacemi“.

muzeum Louvre v Abú Zabí
Autor: youtube/ News Bay muzeum Louvre v Abú Zabí

Celý projekt se budoval deset let a je spoluprací mezi Francií a druhým nejlidnatějším městem Spojených arabských emirátů. Muzeum mělo být otevřeno v roce 2012, ale jeho stavba se protáhla kvůli celosvětové finanční krizi a klesající ceně ropy. Náklady na stavbu muzea se vyšplhaly do výše stovek milionů dolarů. Mimo jiné muselo muzeum zaplatit nemalý poplatek za užívání názvu Louvre a zapůjčení některých uměleckých děl.

„Arabský Louvre“ navrhl francouzský architekt Jean Nouvelem. Muzeum je unikátní tím, že žádná z jeho 55 místností a 23 stálých galerií není stejná. Pro veřejnost se muzeum otevře v sobotu, vtupenky jsou beznadějně vyprodané.

reklama

reklama