Adrian musel kvůli sexuální orientaci utéct z Jamajky. Útočiště našel v holandském Startbloku

Třiadvacetiletý Jamajčan Adrian Laidley vyrostl v místě, kde se obával o svůj život. Jako homosexuál totiž musel skrývat svou orientaci, aby se chránil před násilnými útoky. Ze své vlasti utekl do Holandska. Díku speciálnímu programu bydlení uprchlíků s holandskou mládeží Startblok se učí nejen jazyk, ale i nový způsob života. Navíc si díky němu našel i přátelé, kteří ho berou takového, jaký je.
Adrian a Amber
Adrian a Amber
UNHCR

reklama

Postavení homosexuálů na Jamajce je velice problematické. Musí tam čelit nejen diskriminaci, ale i trestnímu stíhání a násilí. Když si tak dnes už třiadvacetiletý Adrian uvědomil svou sexuální orientaci, bylo mu jasné, že ji musí skrývat i před svou rodinou. Tajně  hledal podporu u nevládní organizace, která pracuje s LGBT mládeží. Díky její podpoře  nakonec mohl utéct ze své vlasti do Amsterdamu.

„Setkal jsem se s imigračními úředníky na amsterdamském letišti a řekl jim, proč tam jsem. Když mi odpověděli, že je to v pořádku a nemusím se bát, tak jsem se cítil svobodně a věděl jsem, že už se nemusím skrývat,“ řekl pro UNHCR Adrian s tím, že nedlouho po útěku se vše dozvěděla i jeho rodina. Dva  bratři a většina přátel se ho zřekli. Matka se sestrou ho varovaly, aby se nikdy nevracel domů.

ilustrační foto

První sloučení rodiny uprchlíků v Česku: Iráčany vydírali kvůli jejich synům (3,11), děti se našly opuštěné na německém nádraží

Útočiště našel v holandském Startblocku

„Cítil jsem se naprosto odmítnutý. Neměl jsem žádné přátele ani kamarády. Bylo strašné zůstat sám. Ale měl jsem štěstí a získal jsem azyl,“ upřesnil Adrian. Navíc se v té době rozbíhal i zcela revoluční projekt bydlení Startblok pro více než pět stovek lidí. Polovina z toho byla určena pro uprchlíky a ta druhá pro holandskou mládež.

Startblok je projekt cenově dostupného bydlení pro uprchlíky a holandskou mládež
Autor: ww.startblok.amsterdam Startblok je projekt cenově dostupného bydlení pro uprchlíky a holandskou mládež

Adrian se tam přestěhoval v létě roku 2016 a seznámil se zde mimo jiné i s šestadvacetiletou holandskou studentkou Amber. „Adrian a já jsme si okamžitě uvědomili, že máme  stejný smysl pro humor. Tady se seznamujete s lidmi tak snadno. Vyměňujeme si názory,  vnímáme problémy a pomáháme si,” popsala Amber.

Pomohla Adrianovi naučit se holandsky a přizpůsobit se novému životu. I díky její pomoci tak momentálně studuje a ve Startbloku navíc získal práci na poloviční úvazek. Pro jeho obyvatele z celého světa totiž pořádá poznávací zájezdy po Holandsku. Momentálně nemá mladý Jamajčan v úmyslu se někam z  bytového komplexu vytvořeného z námořních kontejnerů stěhovat. „Nechci ztratit všechny přátele, které zde mám,“ uzavřel Adrian, který za několik let plánuje požádat o holandské občanství.

reklama

reklama