Afrika se stala nebezpečným ohniskem pandemie

Statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou za poslední týden více než varující – čísla informující o nákaze poskočila o 43 procent. Kontinent s 1,3 miliardy obyvatel je tak pro svět velkým nebezpečím.
Mnozí lidé se testování vyhýbali. Báli se, že budou „pozitivní“
Mnozí lidé se testování vyhýbali. Báli se, že budou „pozitivní“
foto AP

reklama

„Afrika má velice omezené a ztížené možnosti testování,“ cituje americký magazín Time Johna Nkengasonga, ředitele afrických středisek pro kontrolu a předcházení nemocí. Tím ve skutečnosti prozradil, že čísla budou podle všeho daleko vyšší, než uvádí oficiální statistiky. Expert tvrdí, že v Africe může zemřít až 300 tisíc lidí a 30 milionů obyvatel kontinentu se dostane do stavu absolutní chudoby a hladu. Povzbuzující z jeho citací jsou slova: „Afrika má stále čas odvrátit katastrofu.“ Jedná se ovšem o pouhá slova, neboť sám k nim dodává popis zoufalé skutečnosti: „Testování a sledování jednotlivých případů je na kritické úrovni.“

Během dvou měsíců, kdy se na africkém kontinentu začalo s testováním, bylo provedeno podle statistik méně než 500 tisíc testů, což je 325 testovaných na milion lidí. To je pro více než miliardu lidí zoufale málo.

Cílem středisek pro kontrolu a předcházení nemocí je provést na kontinentu další milion testů v průběhu příštích čtyř týdnů a 10 milionů testů v následujících čtyřech měsících. „Bude to úkol, jako když Sysifos valil balvan do kopce. Doháníme, co je ve zdejším zdravotnickém systému zanedbané,“ postěžoval si na situaci v Africe ředitel středisek.

Koronavirus v Česku

KORONAVIRUS ON-LINE: Vláda uvolňuje opatření. V Česku je 2 186 vyléčených

Pandemie v Kapském městě

O tom, že nejde o jednoduchý úkol, svědčí příklad ze čtvrti Imizamo Yethu v jihoafrickém Kapském městě. Ve čtvrti žijí většinou přistěhovalci ze sousedních afrických zemí. Bydlí v plechových příbytcích, kde v jedné místnosti je natěsnaná celá rodina, voda a záchody jsou pro všechny venku společné. Žije zde kolem třiceti tisíc lidí a všichni zůstali bez práce. „Jsme doma a bez jídla,“ řekla pro web The New Humanitarian žena, která s manželem, dvěma dětmi a jedním vnoučetem v této „plechárně“ bydlí.

Mnozí se snaží vydělat i za současné situace, jak se dá. Když se nedá koupit alkohol, „podnikatelé“ vaří a prodávají populární kukuřičné pivo známé pod názvem Umqombothi. Kvetou i nelegální bary „shebeens“. Kukuřičné pivo se zde prodává za pětinásobek původní ceny a přitom jde na odbyt lépe než před pandemií. „Stopadesátilitrový sud se obvykle prodával tři až čtyři dny, a teď je pryč za den,“ říká majitelka jednoho z tamějších nelegálních barů. Dodává, že ale uvařila poslední sud. Nese to s sebou totiž jistá rizika. „Bojím se, že mě policie zatkne a peníze půjdou vniveč,“ říká barmanka.

reklama

reklama