Ajajaj, co se to děje? V OSN vypnuli mikrofony a obrazovky

Při důležitém jednání o odzbrojení v sídle OSN v Ženevě se koncem minulého měsíce stalo, že zvukové znamení oznámilo konec jednání a byly vypnuty mikrofony a veškeré obrazovky v jednacím sále zhasly.
jednání OSN
jednání OSN
foto news UN

reklama

Zazvonil zvonec a jednání měl být konec. Jedná se o nové opatření upozorňující přítomné, že by z úsporných důvodů měli dbát na to, že se musí šetřit také energií. Agentura Reuters popisuje situaci, kdy došlo k vypnutí mikrofonů a obrazovek. Přítomní začali křičet, aby byl jejich projev vůbec slyšet a zasedání se stalo chaotickým, vzrušeným a hlučným.

Pakistánský velvyslanec Khalil Hashmi měl dokonce obavu, že zhasnou i lustry a zavládne tma. Nakonec se podařilo dojednat aspoň omezenou dohodu.

K takovémuto přerušení jednání došlo dvakrát a je to výsledek odhlasovaného opatření ke snížení nákladů v sídlech OSN v New Yorku a Ženevě. Opatření, které je v platnosti již čtvrt roku, je výsledkem prohlášení generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese o extrémně znepokojující situaci s náklady. OSN je ve svém letošním rozpočtu představujícím 2,85 mld. dolarů v minusu 768 milionů dolarů, k čemuž došlo mimo jiné tím, že 51 zemí neodvedlo svůj příspěvek. Mezi nimi jsou velcí poplatníci jako USA a Brazílie. Obě země hodlají zaplatit, ale jejich dluh ještě z minulých let se přelévá do budoucího rozpočtu.

Analytici hovoří o tom, že krize se projevuje v dopadu na absenci zájmu některých členů OSN o multilaterální diplomacii. Úsporná opatření se již dotkla odvolacího soudu Světové obchodní organizace (WTO) nebo klimatického summitu, který proběhl v Madridu.

summit o klimatu Madrid

Ode dneška v Madridu svět jedná o klimatu. Heslo má: Je čas k akci

Britský expert Richard Gowan z think-tanku Mezinárodní krizové skupiny (International Crisis Group) tvrdí, že nedostatečná platební morálka je projevem širší „krize politické důvěry“ v mezinárodní instituce. „Většinu členů OSN ani netrápí problémy s financemi, kterým organizace čelí," řekl Gowan.

Kritici radí, že OSN by méně utratila, kdyby snížila výhody a přehnaně vysoké platy vyšších úředníků, které často ani nejsou zdaněny. Další se ptají, zda vůbec má smysl pořádat nákladná jednání OSN o jaderných zbraních, když vedou do slepé uličky a navíc jsou málo respektována a dodržována.

reklama

reklama