Akce řízené CIA v Afghánistánu mají punc válečného zločinu

Afghánské vojenské a bezpečnostní síly s podporou CIA se dopustily poprav lidí a dalších závažných zločinů, a to bez jakékoli zodpovědnosti. Uvádí to ve své zprávě mezinárodní organizace Human Rights Watch.
afghánská nemocnice - zraněný
afghánská nemocnice - zraněný
foto youtube Al-Jazeera

reklama

Následkem jejich útoků byli nezákonně zabíjeni civilisté a během nočních nájezdů násilně zmizelo a bylo zadrženo mnoho lidí. Byly rovněž podnikány akce ve zdravotnických zařízeních pod rouškou ošetření povstaleckých bojovníků. Civilní oběti nájezdů a leteckých operací se v posledních dvou letech dramaticky zvýšily.

Třiapadesátistránková zpráva dokumentuje 14 případů od konce roku 2017 do poloviny roku 2019 a popisuje jednotlivé kauzy představující ve své skutečnosti válečné zločiny.

Zpráva uvádí: „USA by měly spolupracovat s afghánskou vládou na okamžitém rozpuštění a odzbrojení všech polovojenských sil, které působí mimo oficiální vojenské velení. Američané by měli spolupracovat s nezávislým vyšetřováním u všech případů obvinění z válečných zločinů a porušování lidských práv.“

Patricia Gossmanová, ředitelka organizace zodpovědná pro Asii, která je autorkou zprávy založené na rozhovorech s 39 svědky a dalšími oběťmi náletů v různých afghánských provinciích, navíc uvádí: „Během zjitřených bojů proti Talibánu afghánské síly za podpory CIA páchaly zvěrstva včetně mimosoudních poprav nebo zmizení osob. V mnoha případech lidi, kteří se ocitli ve vazbě, byli jednoduše zastřeleni nebo celé komunity byly vystaveny nočním násilným nájezdům nebo neuváženým leteckým náletům.“ Často se dokonce stávalo, že při mnoha násilných nočních akcích, které organizace Human Rights Watch vyšetřovala, úderné síly zaútočily na civilisty kvůli chybné identitě, špatné analýze nebo politickému soupeření v lokalitě.

Svědkové, stařešinové afghánských komunit, zdravotničtí pracovníci a další popsali násilné nájezdy s ničivými následky jako každodenní běžný život mnoha afghánských komunit. Jeden diplomat obeznámený s těmito útoky je nazval „komandem smrti“.

CIA od roku 2001 vede v Afghánistánu souběžně s oficiální vojenskou operací na ní nezávislou protiteroristickou akci. Zahrnuje to nábor, výcvik a rozmisťování vycvičených sil ke stíhání členů Al-Káidy, Talibánu a od roku 2014 také členů Islámského státu (ISIS).

 

Mirko Radušević

reklama

reklama