Aktivista Tommy Robinson byl po dvou měsících propuštěn na svobodu

Pravicový aktivista Tommy Robinson byl ve středu odvolacím soudem propuštěn na kauci. Soud rozhodl, že předchozí průběh zkráceného soudního řízení s Robinsonem z května byl chybný. Podle původního rozsudku měl strávit třináct měsíců ve vězení.
Tommy Robinson
Tommy Robinson
Tommy Robinson / Facebook

reklama

Odvolací soud ve středu rozhodl, že květnové zrychlené soudní řízení s Tommy Robinsonem v Leedsu bylo chybné a neopodstatněné a nařídil jeho opakování u jiného soudu. Robinsonovi navíc původně nebyly poskytnuty žádné detaily v rámci jeho případu a byl odsouzen během pěti hodin od nedovoleného nahrávání na Facebook Live před budovou soudu Canterbury Crown Court.

Zatýkání Tommyho Robinsona

Aktivista Robinson prý ovlivňoval proces. Soudce ho poslal do vězení na 13 měsíců

„Jakmile odvolatel odstranil z Facebooku video, nebylo zapotřebí tak naléhavé urgence, která by ospravedlnila bezprostřední zrychlené řízení,“ napsal ve středu soudce Ian Burnett v rozhodnutí. „Žádný konkrétní případ pohrdaní nebyl ani formulován, ani předložen odvolateli.“

V květnu Robinson dostal ve zkráceném řízení 13 měsíců nepodmíněně

Předchozí rozsudek na třináctiměsíční nepodmíněné vězení si Robinson vyslechl poté, co byl v květnu obviněn za pokus o filmování obžalovaných u Canterbury Crown Court během soudního řízení s pákistánským gangem obviněným ze zneužívání nezletilých a z obchodu s bílým masem. Robinson před budovou soudu v Leedsu během živého vysílání přes Facebook Live konfrontoval příchozí obviněné a celou kauzu doplňoval svými komentáři. Jeho video vidělo přes čtvrt milionu lidí.

Zatýkání Tommyho Robinsona

Kde končí svoboda slova v Británii? Aktivista natáčel podezřelé ze zneužívání dětí, policie ho zatkla, soud zakázal informovat

Soudce, který ho v květnu odsoudil, uvedl, že Robinson mohl ohrozit probíhající soud tím, že odhalil identitu obžalovaných, zatímco porotci ještě v rámci probíhajícího procesu zvažovali své verdikty.

Tommy Robinson je mimo jiné zakladatel English Defence League (Anglické obranné ligy), která v minulosti pořádala protiislámské demonstrace, uvedla agentura Reuters.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!