Aktivistka Greta Thunbergová získala cenu Amnesty International. Získá letos „double“?

Švédská dívka, známá i tím, že trpí Aspergerovým syndromem, uvedla, že je pro ni obrovskou ctí obdržet tuto cenu za celé hnutí, které je pod názvem „Fridays For Future“ (Pátky za budoucnost) známé pořádáním celosvětových pátečních školních stávek. Ty mají za cíl tlačit na zákonodárce po celém světě, aby konali potřebná opatření v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám.
„Lidská práva a krize klimatu jdou ruku v ruce. Nemůžeme vyřešit jedno bez řešení druhého,“ uvedla Thunbergová v prohlášení prostřednictvím Amnesty on Friday.
Lidskoprávní organizace Amnesty International zatím nesdělila konkrétní termín slavnostního předávání svých cen.
„Jsme zahanbeni i inspirováni odhodláním, s nímž nás mladí aktivisti po celém světě vyzývají ke konfrontaci s realitou klimatické krize, uvedla v prohlášení generální tajemnice Amnesty International. „Každý mladý člověk účastnící se Pátků za budoucnost ztělesňuje, co znamená jednat v souladu se svým svědomím.“
Stávky v městech po celém světě jsou inspirovány původně každotýdenními protesty Thunbergové před švédským parlamentem, s nimiž začala v srpnu minulého roku. Ty vyvrcholily 24. května letošního roku v celosvětovou školní stávku ve 131 zemích světa. Šestnáctiletá Švédka poté na řadě světových fór a plén spílala světovým vůdcům za to, že neudělali dost pro zastavení klimatických změn.
Organizace Amnesty Internetional zavedla ocenění, které nyní získá Greta Thunbergová, v roce 2002, aby uctila jednotlivce nebo skupiny, prosazující důležitost lidských práv. Mezi předchozími oceněnými byli třeba laureát Nobelovy ceny Nelson Mandela, náctiletá pákistánská aktivistka Malala Yousafzai, čínský umělec Aj Wej-wej, zpěvačka Joan Baez nebo zpěvačka Alicia Keys.
Šestnáctiletá švédská školačka může v jednom roce získat i další ocenění: Nobelovu cenu míru. Na tu ji před nedávnem navrhli tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany, podle nichž je „klimatická hrozba možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů“ a masivní hnutí, které Thunbergová spustila, je podle nich velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru.