Aktivní sport vám pomůže lépe naladit mozek a zlepšit smyslové vnímání

Výzkum zaměřený na mladé sportovce zjistil, že oproti „nesportovcům“ mají větší schopnost soustředit se na příchozí zvukové signály. Sportování může zlepšit zdraví lidského mozku a jeho schopnost nevnímat rušivé elementy, informoval server Independent.
Ilustrační foto: ženy s basketbalovým míčem
Ilustrační foto: ženy s basketbalovým míčem
Pixabay

reklama

Výzkumníci ze Severozápadní univerzity v Illinois zkoumali zdraví mozku 495 studentů sportovců a 493 kontrolních subjektů odpovídajících věkem a pohlavím. Výzkumný tým přenášel účastníkům průzkumu projev do sluchátek a zaznamenával přitom jejich mozkovou aktivitu pomocí elektrod na pokožce hlavy.

Mají sportovci lepší smyslové vnímání?

Tým analyzoval míru odezvy na zvuk ve vztahu k šumu na pozadí aktivity mozku. U sportovců pak byla zjištěna větší míra odpovědi na zvuk než u nesportovců. „Říkáme, že sportování dokáže naladit mozek k lepšímu smyslovému vnímání prostředí.“

Ilustrační foto

Sexuální aktivita v době před i po prvním infarktu snižuje riziko dřívějšího úmrtí, zjistili vědci

Autorka Nina Krausová efekt přirovnala k poslechu DJ v rádiu. „Představte si šum na pozadí mozku jako statický (šum) v rádiu. Existují dva způsoby, jak lépe slyšet DJ: minimalizovat statický šum, nebo zesílit hlas DJ. Zjistili jsme, že mozky sportovců minimalizují statický šum na pozadí, aby DJ slyšeli lépe,“ uvedla Krausová.

Podobný efekt jako u hudebníků

Efekt je podobný tomu pozorovanému u hudebníků a u těch, kteří plynně mluví v jiném jazyce a jsou také schopni soustředit se na příchozí zvukové signály. „Oni všichni slyší ‚DJ‘ lépe, ale hudebníci slyší ‚DJ‘ lépe, protože ho zesílí, zatímco sportovci slyší ‚DJ‘ lépe, protože dokáží tlumit ‚statický‘ šum,“ uvedla Krausová.

Zjištění by mohla motivovat ke sportování zejména u té části populace, která má problémy se zpracováním zvuku. Zvláště by pak sportování mohlo pomoci kompenzovat „přílišným šumem ovlivněné mozky“, které se podle Krausové často vyskytují u dětí v nízkopříjmových oblastech.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!