Aktuální ceny: Za jídlo i oblečení platíme víc. Co nakupujeme levněji?

Téma Zpráv TV Prima
Za velké množství potravin platíme víc, než na začátku roku
Za velké množství potravin platíme víc, než na začátku roku
thinkstock.com

reklama

 

V obchodech si připlatíme, (nejen) ceny potravin totiž opět rostou. Zdražování se ale netýká jen jídla, dotklo se například také oblečení a obuvi. Více korun než na začátku roku dáme především za vejce, jogurty a ovoce. To jsou ale jen některé z položek, jejichž cena vzrostla. „Zdražují převážně potraviny, zdražuje částečně i textil, ale na druhou stranu to vyvažuje levnější elektronika a levnější energie. V nadcházejících měsících očekávám, že by měly zlevňovat i pohonné hmoty,“ vypočítává ekonom Jan Bureš. To by pro motoristy byla příznivá zpráva, i vzhledem k tomu, že se právě za poslední rok cena pohonných hmot zvýšila – o 1,7 %.

Reportáž Gabriely Zvonkové

Co se zdražilo nejvíc a o kolik?

Co se potravin týče, nejvíce si oproti začátku roku připlatíme právě za vejce – a to o 15,5 %. Druhé a třetí místo na pomyslném stupni „vítězů“ obsadily jogurty s 11,5 % a ovoce s 9,1 %, jehož cenu podle údajů České statistického úřadu zvedly především dražší peckoviny a bobuloviny. Víc platíme i za mléko nebo alkohol. Růst cen se ale netýká jen potravin. Připlatíme si také za oblečení a boty. Obuv podražila o 6,4 %. Více stojí i finanční služby, které podražily o 5,2 %, zvýšily se i platby za pojištění, a to o 3 %.

Klesala zejména cena elektřiny

V obchodech sice většinou nakupujeme dráž, bydlíme ale levněji. Alespoň pokud jde o svícení, používání spotřebičů, někde topení či vaření.

 

Gabriela Zvonková Foto:

„Růst cen se nedotkl například elektřiny, jejíž cena spadla během roku až o 10 procent,“ zjistila reportérka ZPRÁV TV PRIMA Gabriela Zvonková.

 

 

Podle aktuálních odhadů odborníků na energie navíc částka za spotřebu elektřiny zůstane stejná i v příštím roce nebo naopak ještě klesne. Více o úsporách za elektřinu a vše zásadní o energiích se dozvíte ve speciálu Prima Rádce, kde najdete i celou sérii hraného on-line seriálu zabývající se energiemi. Hlavní roli si zde zahrál finanční expert Patrik Nacher.

Seriál o financích - 10. díl - titulní fotka Foto:

 

Pokud jde ale o další položky v oddíle „bydlení“, podle statistických tabulek jejich ceny také vzrostly. Jedná se o platby za zemní plyn či nájemné, kdy se ceny u plynu zvedly o 2,4 % a nájem o 1 %.

 

Energie Foto: thinkstock.com

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz.
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Foto: thinkstock.com

 

Za zdražením je oslabená koruna

Za zdražením stojí zejména uměle vyvolané oslabení koruny Českou národní bankou loni v listopadu. Kvůli němu podražilo také hlavně zboží z dovozu, platíme také víc za dovolenou. Nicméně podle některých odborníků může za vyšší ceny potravin také slabší úroda.

Reportáž - Intervence ČNB

Dražší zboží z ciziny i dovolená. Oslabení koruny vidí ČNB pozitivně... REPORTÁŽ

Kupní síla napříč republikou

Jde ale také o to, kolik peněz mohou obyvatelé jednotlivých krajů v daném období utratit z toho, co vydělají. V tomto případě jsou na tom nejlépe obyvatelé Prahy. Kupní síla obyvatel hlavního města je téměř o třetinu vyšší, než je celostátní průměr. Naopak nejhůře jsou na tom lidé žijící v Ústeckém kraji. „Ten rozdíl a to, proč Praha tolik vyčnívá, je dané tím, že přitahuje více vysokoškolsky vzdělané pracovníky a to například ve finančnictví nebo v informačních technologiích,“ vysvětluje Jan Bureš. Ale zároveň tvrdí, že platy, pokud jde o některé kontrétní pracovní pozice, mohou být i v jiných krajích vyšší, než v Praze. „Pokud seženete práci ve stejném sektoru se stejným vzděláním v Ústeckém kraji, tak můžete mít naopak vyšší příjmy,“ uzavírá ekonom.

Kraj  Kupní síla (% průměru ČR)
1. Hlavní město Praha  130,1 %
2. Středočeský  106,4 %
3. Plzeňský  100,9 %
4. Karlovarský  99 %
5. Jihomoravský  98,1 %
6. Královéhradecký  97,2 %
7. Jihočeský  96,8 %
8. Vysočina  95,4 %
9. Liberecký  95 %
10. Zlínský  92,8 %
11. Pardubický  91,9 %
12. Olomoucký  90,9 %
13. Moravskoslezský  89,9 %
14. Ústecký  89 %

Zdroj tabulky: http://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/kolik-si-toho-koupite-z-platu-porovnani-regionu-v-cesku/r~de4d33a4659c11e490f70025900fea04/

 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Elektřina by zdražit neměla...

Dobrá zpráva: Cena elektřiny bude v příštím roce opět klesat!

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!