Al-Jazeera: Turecko si nechce kvůli Sýrii kazit vztahy s Ruskem

Po vzájemném ostřelování tureckých a syrských sil v provincii Idlib, kdy došlo ke ztrátám na životech na obou stranách, jednali spolu nejvyšší představitelé Ruska a Turecka – Putin a Erdogan.
Vojáci syrské armády oslavují postup svých vojsk v provincii Idlib
Vojáci syrské armády oslavují postup svých vojsk v provincii Idlib
foto AP

reklama

Všem je jasné, že boje v provincii Idlib dospěly k bodu, kde evidentně syrské zájmy se střetávají s tureckými. Turecko podporuje militantní skupinu Hayat Tahrir al-Sham (dříve syrská Al-Káida), která je opevněná v Sarakíbu, což je jen sedm kilometrů od města Idlib. Rozhoduje se o budoucnosti této islamistické skupiny bojující s podporou zahraničí o „syrskou demokracii“. Zřejmě k rozhodnutí dochází spíše u jednacího stolu než na bojišti.

K jakému bodu v tomto ohledu dospěla jednání Putin – Erdogan, není ale známo. Ví se, že turecké síly by dokázaly povstalcům pomoci odolat ofenzivě syrské armády, ale evidentně v tom brání ruský zájem. Syrská armáda tak postupuje (aspoň podle dnešních zpráv z bojiště) i přes výhrůžky a vojenské posily z Ankary. Možná proto to povstalci zkouší také jinak a ruská média včera přišla se zprávou o možném připravovaném fiktivním chemickém útoku v syrském městě Chán Šajchún za pomocí známých Bílých příleb.

Výsledek střetu syrských vojsk s tureckými vedl k tomu, že turecká strana zatím odstoupila od společných kontrolních hlídek s ruskými vojáky na severu Sýrie.

O telefonickém jednání mezi Putinem a Erdoganem informovala ruská agentura Interfax. Oba představitelé, podle této agenturní zprávy, vyjádřili znepokojení nad zhoršením situace v deeskalační zóně v Idlibu.

konvoj syrských obyvatel z provincie Idlib míří k Turecku

Zhoršení rusko-tureckých vztahů v Sýrii: Erdogan odsoudil anexi Krymu

„Vladimir Putin upozornil na ostrou aktivaci teroristických skupin, jejichž útoky vedly ke ztrátám civilního obyvatelstva. Zdůrazněna byla potřeba důsledného uplatňování rusko-tureckých dohod o Idlibu, které předpokládají posílení společného úsilí o neutralizaci extremistů,“ píše agenturní zpráva a doplňuje to obvyklou formulací o přijetí bezodkladných opatření na uklidnění situace.

Erdogan pro změnu měl Putinovi sdělit, že Turecko rozhodně „nemůže zavírat oči před pokračujícím konfliktem v Idlibu, smrtí civilistů a dalším směřování uprchlíků k turecké hranici.“

Nad jednáním státníků a vzniklou situací si teď experti na tento region lámou hlavu a zdá se, že nedávají tureckému úsilí o podporu povstalců velké šance. Například hned první věta na serveru Al-Jazeera k situaci v Idlibu zní: „Ankara si nepokazí vztahy s Ruskem kvůli tomu, co se děje v Sýrii.“ Tím je myšleno na černomořský plynovod nebo na dohodu o protivzdušné obraně. Komentáře dále mluví o vřelých vztazích mezi Putinem a Erdoganem, kdy se často vzájemně oslovují slovy „drahý příteli“. 

Je zde ještě další aspekt, který zmiňuje Al-Jazeera, když cituje ruského analytika Alexeje Chlebnikova: „Rusko nemůže přimět Assada, aby dělal, co Rusko chce,“ a dodává, že „Moskva nemá úplnou kontrolu nad tím, co Damašek dělá.“

Tím je podle slov analytiků současná situace více méně daná. Z komentářů expertů vyplývá, že Turecko bude spíše hájit svoje zájmy než skupiny ozbrojenců bývalé Al-Kájdy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!