Aleš s roztroušenou sklerózou: Ven chodím až v podvečer. Chybějící pohyb v některých nemocných prohlubuje deprese

Kvůli biologické léčbě mají potlačený imunitní systém, jsou náchylnější k infekcím, a proto jsou v současné době, kvůli nákaze koronavirem, rizikovou skupinou. Jedná se o pacienty s roztroušenou sklerózou (RS), kteří pro zlepšování svého celkového stavu potřebují pravidelný pohyb. Nyní jsou ale všechny posilovny zavřené. V takové situaci se ocitl i pan Aleš, který má RS diagnostikovanou již sedm let.

Pan Aleš již dlouhou dobu žije s roztroušenou sklerózu. Nadšený cestovatel a milovník horských túr se postupně naučil věnovat svým koníčkům i navzdory nemoci. „Jednoduše si do batohu přibalím navíc ještě injekce,“ řekl.

Každý den byl zvyklý chodit na dlouhé procházky. Současná doba mu v tom ale moc nepřeje. Kvůli bioligické léčbě má potlačenou imunitu. Musí tak pečlivě volit dobu, kdy jde ven. „Většinou se jdu projít až v podvečer, to už tu nikoho nepotkám,“ doplnil pan Aleš.

Přitom pohyb je pro lidi s roztroušenou sklerozou velice důležitý. „V odborných kruzích začíná převládat názor, že pravidelný pohyb může dokonce snižovat míru zánětlivé aktivity v organismu,“ vysvětlila fyzioterapeutka Klára Novotná.

Blahodárná moc cvičení působí také na psychickou stránku nemocných, která je v případě pacientů s RS velmi podstatná. „Našel jsem si video, podle kterého se protahuji ráno v posteli, než vstanu. Na sociálních sítích je tipů na cvičení dostatek – nejen od pacientských organizací, ale také od našich přátel z řad sportovců a cestovatelů,“ doplnil Aleš.

Návody a doporučení mohou lidem pomoci i online

Zavřené tělocvičny, posilovny a bazény spolu se zákazem volného pohybu osob odřízl tisíce pacientů s RS od jejich zavedených cvičebních rituálů. Ty jsou pro nemocné kvůli léčbě zásadní jak z hlediska zdravotního, tak psychického. Polovina lidí s RS totiž v důsledku své nemoci trpí depresemi (45–55 % z nich). Proto se nadační fondy a různé pacientské organizace rozhodly pomáhat online.

Například nadační fond IMPULS s lidmi s roztroušenou sklerózou spolupracuje. Vytvořili spoustu doporučení a návodů, jak by si mohli nahradit cvičení v tělocvičnách a jiných sportovištích. „Řada pacientů nám v poslední době volá a ptá se, jak doma cvičit a čím nahradit vycházky, rehabilitaci a oblíbená cvičení, které jsou v jejich stavu nesmírně důležité. Často jsou úplně bezradní,“ vysvětlila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Průběžně fond natáčí i videa, která si může každý najít a vybrat si, co mu vyhovuje. „Ideální je cvičit průběžně, ale také hodně odpočívat a protahovat se,“ uzavřela Novotná.

Tagy: