Američané obvinili Rusko z manipulace s důkazy o chemickém útoku. Ruský ministr zahraničí to popřel

Americký zástupce při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Kenneth Ward v pondělí uvedl, že Rusové mohli manipulovat s důkazy na místě údajného útoku chemickými zbraněmi v syrském městě Dúmá. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tato obvinění vzápětí v rozhovoru se stanicí BBC popřel. Ruský zástupce při OPCW naopak prohlásil, že Moskva má „nezvratný důkaz“ o tom, že útok byl zinscenovaný.
Sídlo OPCW v Haagu
Sídlo OPCW v Haagu
AP

reklama

„Myslíme si, že Rusové mohli navštívit místo útoku. Obáváme se, že tak mohlo dojít s manipulací důkazů za účelem zmařit snahu OPCW provést efektivní vyšetřování,“ prohlásil Ward před dnešním krizovým zasedáním výkonného výboru OPCW v Haagu. Schůzka se koná za zavřenými dveřmi. Proti výroku amerického diplomata se ohradil šéf ruské diplomacie. „Mohu zaručit, že Rusko na místě s ničím nemanipulovalo,“ řekl Lavrov v rozhovoru s BBC.

„Nemůžu být nezdvořilý vůči hlavám jiných států, ale vy jste citovali vůdce Francie, Velké Británie a USA, kteří narovinu řekli, že všechny důkazy, které zmiňovali, měli z médií a sociálních sítí. To, co se tam stalo, bylo divadlo,“ pokračoval Lavrov.

Toto tvrzení následně podpořil také ruský zástupce při OPCW Aleksandr Shulgin. „Máme nezvratný důkaz o tom, že se 7. dubna v Dúmá žádný chemický útok nestal,“ prohlásil Shulgin a obvinil Washington z manipulace. „Není pochyb o tom, že v tom všem hrají prim Američané,“ dodal podle stanice RT. O jaký důkaz se jedná, ale neuvedl.

reklama

reklama