Americká armáda chce, aby její vojáci viděli skrze zdi. Ke spolupráci na vývoji vyzývá experty z oboru

Americká armáda se snaží vyvinout technologii, která umožní jejím vojákům „vidět“ skrze zdi i jiné překážky. Na oficiálním vládním webu určeném pro nabídky kontraktů žádá americké ministerstvo obrany o informace o špičkových technologií, které mohou vést k partnerství mezi vládou a podniky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Americká armáda žádá o pomoc oborové experty ve vývoji nové pokročilé technologie nazvané Sense Through the Wall (STTW) System (Snímání skrze zeď).

Detekce objektů přes několik překážek

„Účelem tohoto tržního průzkumu je identifikovat potenciální systémy přenosné člověkem, které vojákovi umožní schopnost detekovat, identifikovat a monitorovat osoby, zvířata a materiály za několikastupňovými překážkami z mrtvého bodu v dlouhé vzdálenosti,“ uvádí se na oficiálním vládním webu.

Mezi funkcemi systému má být i detekování a mapování budov. „Senzorový systém bude rovněž schopný mapovat objekt a detekovat skryté místnosti, průchody, výklenky, skrýše atd. včetně těch pod zemí,“ píše se v žádosti.

Miniaturní dron Černý sršeň

Americká armáda zavádí „Černé sršně“. Patnácticentimetrové drony pomohou s průzkumem bojového terénu

Informace má zobrazovat tablet nebo podobné zařízení

Systém by podle požadavků měl také být schopný pronikat skrze hustý porost a veškeré informace, které shromáždí, bude muset vojákům poskytnout prostřednictvím bezdrátového tabletu nebo podobně velkého zařízení, uvedl server Daily Mail. Měl by být tedy snadno přenosný.

Armáda navíc požaduje, aby byl systém skrze zdi schopný sledovat lidský pohyb a sbíral střípky biometrických dat, na základě nichž by identifikoval, zda je subjekt agresivní.

Na podobných systémech se pracuje

Ačkoliv se mnohým může zdát technologie „vidící“ skrze zdi nepředstavitelná, armáda a příslušní vědci se o její vývoj již dlouho snaží. V roce 2018 Massachusettský technologický institut (MIT) demonstroval systém používající umělou inteligenci k analýze radiových signálů, které se odráží od těla člověka.

Tyto signály, které se mohou pohybovat skrze zdi, jsou používány pro zobrazení základní postavy osoby pod povrchem a jsou schopny sledovat lidi, když sedí, jdou nebo skáčou. Projekt známý jako RF-Pose byl vytvořen na základě počítačového algoritmu, který zjistil vztah mezi konkrétními pohyby člověka a odpovídajícími rádiovými signály.

Na vyvíjeném projektu Sense Through the Wall spolupracuje řada subjektů jako armádní speciální operační síly, velení pro vývoj bojových schopností, direktoriát pro noční vidění a elektronické senzory a C5ISR (velení, řízení, komunikace počítače, kybernetika, zpravodajství, dohled a průzkum). 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!