Americká armáda zavádí „Černé sršně“. Patnácticentimetrové drony pomohou s průzkumem bojového terénu

Americká armáda oznámila první použití nových dronů velikosti lidské dlaně, které jsou určeny pro rozhled ze vzduchu a téměř konstantní streamování videa. Oznámení o zařazení nových dronů do armádního arsenálu přišlo již v únoru, ale nyní byla tato technická vymoženost uvedena do praxe u 82. výsadkové divize, uvedl server Daily Mail.
Miniaturní dron Černý sršeň
Miniaturní dron Černý sršeň
@geeko_lesoir / Twitter

reklama

Takzvané „Černé sršně“ využijí jako první vojáci 3. brigádní taktické jednotky této divize. Pěší pluk drony nasadí tento měsíc v rámci mise v Afghánistánu. Pokud všechno proběhne v pořádku, mohl by tyto lehké drony, které se svou velikostí vejdou do dlaně vojáka, brzy nato využívat i zbytek brigády. A očekává se, že časem se stanou standardní výbavou jednotek napříč armádou USA.

Miniaturní drony za necelou miliardu korun

Americká armáda v únoru informovala, že utratila 39 milionů dolarů (asi 878 milionů korun) za drony nazvané „Black Hornet Personal Reconnaissance Systems“ (Osobní průzkumné systémy Černých sršňů). Každý z dronů je vybaven klasickou i termovizní kamerou pro přenos videa téměř v přímém přenosu, čímž umožní vojákům průzkum okolí a odhalení nepřátelských sil. Z dronů mohou operátoři získat jak video, tak statické snímky.

 

Díky velikosti něco málo přes 15 centimetrů a váze asi 33 gramů je mohou vojáci bez problému zařadit do své běžné výstroje. „Černí sršni“ jsou v akci zcela tiší, dosah signálu mají asi dva kilometry a ve vzduchu vydrží bezmála půl hodiny.

Průzkum terénu a předcházení ztrátám na životech

„Tento druh technologie bude naším zachráncem životů, protože nám pomůže vyhnout se škodám a zároveň posílí naši schopnost vykonávat cokoliv na probíhající misi,“ uvedl armádní seržant trénovaný v použití Černých sršňů Ryan Subers.

„S pomocí tohoto systému můžete identifikovat nepřátele nebo můžete hledat improvizovaná výbušná zařízení na své trase,“ dodal Kristian Molander, vedoucí a operátor FLIR. „Pokud střílíte z oblasti, kde nemůžete dobře vidět, můžete tento systém použít k identifikaci prostředí předtím, než se přesunete do palebné línie.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!