Americké kuriozity v dopravě: V plavkách za volant pouze se zbraní a gorila jen na předním sedadle

V USA mají v dopravních pravidlech hned několik kuriozit
V USA mají v dopravních pravidlech hned několik kuriozit
pixabay.com/JanBaby

reklama

Spojené státy americké zdaleka nejsou z pohledu pravidel silničního provozu jednotné. A najde se zde i celá řada opravdových zvláštností. Tak například v Kentucky mají ženy povoleno řídit v plavkách jen v případě, že s sebou mají buď zbraň, nebo dva policisty. Na Aljašce zase nesmíte převážet psy na střeše vozidla. A jedna z největších kuriozit platí v Minnesotě. Tam totiž můžete svézt v autě i gorilu- ale pouze na předním sedadle.

Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl věku čtrnácti let. Navíc je v tomto státu zakázáno převážet psy uvázané na střeše vozidla a je trestáno i to, pokud se na ulici oddávají sexuálním hrátkám losi. V Montaně nesmějí být v kabině kamionu přepravovány ovce. Zákaz ovšem neplatí, pokud je k dispozici vhodný doprovod.

V Minnesotě můžete svézt gorilu. Ta ovšem musí vždy sedět na předním sedadle. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky. V Kansasu je považována jízda s hvízdajícími pneumatikami za chuligánství. Viník pak musí počítat až s třicetidenním vězením.

ilustrační foto

Kvůli žertu přišel o život muž: Po falešném tísňovém volání policie zastřelila nevinného

V Kentucky můžou ženy v plavkách řídit jen se zbraní, nebo dvěma policisty

Když se podíváme na poněkud teplejší státy USA, tak například v Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. „Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté. V New Yorku trestají každého, kdo se bude svlékat ve vozidle,“ uvedl pro Primazprávy.cz dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský.

V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. „V západní Virgínii jsou benevolentní, pokud jde o pojídání zvířat sražených vozidlem. V Connecticutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. V New Jersey bude potrestán každý, kdo uprostřed ulice zasadí strom,“ upřesnil Budský.

Slogany zemí

Na co se lákají turisté?

Nevada, Havaj, Aljaška i Kalifornie se pokutuje příliš pomalá jízda

V Nevadě zase nesmíte na silnici na velbloudu a ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. „Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud jste neuhradili parkovací poplatek,“ vysvětlil Budský.

V Alabamě je zase zakázáno řídit se zakrytýma očima. „V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině,“ upozornil Budský.

Turisticky vyhledávané americké státy Nevada, Havaj, Aljaška a Kalifornie trestají příliš pomalou jízdu. „V Jižní Karolíně pro změnu postihují skladování odpadků v automobilech. Na Floridě nemají nic proti jízdě na skateboardu. Jezdec však musí mít speciální licenci,“ uzavřel Budský.

reklama

reklama