Americké vojenské síly zabily vůdce jemenské Al-Káidy, informaci potvrdil Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v noci potvrdil, že vůdce Al-Káidy na arabském poloostrově (AQAP) Kásim al-Rimi byl zabit. Trump ve svém prohlášení uvedl, že schválil protiteroristickou operaci s cílem al-Rimiho usmrtit, informoval Washington Times. Al-Rimi například v 90. letech pracoval v Afghánistánu pro Usámu bin Ládina, jednoho ze samotných zakladatelů Al-Káidy.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
AP

reklama

Na konci ledna zaútočila s pomocí bezpilotního letounu Armáda USA v Jemenu na budovu, v níž se ukrývali radikální islamisté. Média dlouho spekulovala, zda při tom přišel o život i vůdce al-Rimi, to ve čtvrtek v noci americký prezident potvrdil.

„Pod vedením al-Rimiho se AQAP dopustila nepředstavitelného násilí proti civilistům v Jemenu a snažila se vést a inspirovat četné útoky proti Spojeným státům a našim silám," řekl Trump. „Jeho smrt oslabila AQAP i celé hnutí Al-Káida. Díky tomu máme šanci eliminovat hrozby, které tyto skupiny představují pro naši národní bezpečnost.“

Al-Rimi převzal začátkem února v rámci AQAP v krátkém videu zodpovědnost za střelbu na námořní základně na Floridě z 6. prosince 2019, kdy saúdský letecký praktikant zabil tři americké námořníky a několik dalších zranil. Jedenadvacetiletého teroristu Mohammeda Alshamraniho v nahrávce nazval hrdinou a odvážným rytířem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!