Americký a ruský prezident ve společném prohlášení připomněli setkání na Labi

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes vydali neobvyklé společné prohlášení, aby připomněli výročí, kdy se za druhé světové války před 75 lety setkali na Labi američtí a sovětští vojáci na cestě k porážce nacistického Německa. Historické setkání uvedli prezidenti jako příklad, že jejich země dokážou odložit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat, napsaly agentury AFP a Reuters.
Vladimir Putin a Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump
CNN

reklama

„Zatímco dnes pracujeme na tom, abychom čelili nejdůležitější výzvě 21. století, vyjadřujeme úctu hodnotám a odvaze těch, kteří bojovali společně, aby porazili nacismus,“ praví se v prohlášení Bílého domu a Kremlu.

Koncentrační tábor Jasenovac

Koncentrační tábor v Jasenovaci snesl srovnání jen s Dantovým peklem

Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan na Twitteru označil setkání na Labi za ,,symbol toho, co můžeme dokázat, když pracujeme společně ve prospěch společné věci".

Američtí a sovětští vojáci se 25. dubna 1945 setkali na Labi poblíž saského města Torgau (dříve Torgava). Samo město obsadili Američané, v červenci je ale museli vyklidit, protože Sasko se v souladu s jaltskou dohodou stalo součástí sovětské okupační zóny v Německu.

 

iPrima, ČTK

reklama

reklama