Americký ministr obrany rezignuje na svou funkci. Zřejmě i kvůli avizovanému odchodu USA ze Sýrie

Americký ministr obrany Jim Mattis do konce února skončí ve svém úřadě. Oznámil to ve čtvrtek prezident USA Donald Trump. Odchod čtyřmi hvězdami oceněného námořního generála do důchodu přišel den poté, co Trump oznámil rozhodnutí o stažení amerických sil ze Sýrie. Informovala o tom agentura DPA.
James Mattis
James Mattis
@Gjallarhornet / Twitter

reklama

Jim Mattis byl přitom dříve prezidentem vysoce ceněn, nicméně jejich vztah se podle dostupných informací v posledních měsících zhoršil.

Neshody v zahraniční politice

V rezignačním dopise Mattis naznačil neshody s prezidentem, když uvedl, že spojenci USA by měli být ceněni a respektování a měl by existovat „jednoznačný (nesmlouvavý) přístup“ k protivníkům jako jsou Čína nebo Rusko.

ilustrační foto

Američtí vojáci se stahují ze Sýrie. Je čas na novou fázi boje, hlásí Trump

„Jedním z klíčových přesvědčení, které jsem vždy zastával, je, že naše síla coby národa je neoddělitelně spojena se sílou našeho jedinečného a komplexního systému aliancí a partnerství,“ řekl Mattis.

Právo na ministra, s nímž sdílíte názory

„Protože máte právo mít ministra obrany, jehož názory jsou lépe sladěny s těmi vašimi na toto i jiná témata, věřím, že je pro mě správné odstoupit z mojí pozice.“

Mattis coby ministr obrany řešil například vyjednávání ohledně jaderného programu se Severní Koreou nebo otázku přítomnosti amerických vojsk v Afghánistánu a v Sýrii.

reklama

reklama