Americký ministr obrany vyzývá k většímu úsilí EU v boji s hrozbami Ruska a Číny. Německá kancléřka zatím posedává v Pekingu

V loňském roce americká armáda postavila do centra své nové národní obranné strategie Čínu a Rusko, jako další neklamnou známku posunu své bezpečnostní strategie po více než dekádě a půl soustředění se na boj s islámským terorismem.
„Je stále jasnější, že Rusko a Čína chtějí narušit mezinárodní pořádek získáním veta nad ekonomickými, diplomatickými a bezpečnostními rozhodnutími ostatních národů,“ uvedl Esper na základě předem připravených poznámek.
„Spojené státy čelí této výzvě přímo, ale pokud chceme zachovat svět, který všichni tvoříme po desetiletí skrze sdílené oběti, musíme při této příležitost všichni povstat,“ pokračoval s tím, že obě země navyšují své kapacity ve vesmíru a kybernetické oblasti.
V americko-čínských vztazích je v současné době několik horkých bodů, které zahrnují stupňující se obchodní válku, americké sankce vůči čínské armádě nebo vztah USA s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svoji provincii, jež zradila.
V souvislosti s Čínou Esper popsal obavy ze způsobu, jakým asijský gigant využívá svou ekonomickou sílu ke krádežím technologií. Poukázala také na situaci v Hongkongu, který je dlouhou dobu ve víru silných protestů proti čínské vládě, jež občas sklouzávají až k násilí.
Americký ministr obrany také zdůraznil rizika, která podle něj představuje Rusko. Od možného vpádu do sousedních zemí, až po jeho akce v Sýrii. Jeho komentáře přichází navzdory nedávnému vyzvání amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bylo Rusko znovu přijato do skupiny původně osmi ekonomicky nejvyspělejších zemí – G8.
„Zjednodušeně řečeno, ruská zahraniční politika pokračuje v ignorování mezinárodních norem,“ uvedl směrem k Rusku.
V současnosti světem rezonují oprávněné obavy, že Rusko a Spojené státy americké směřují k novým závodům ve zbrojení poté, co Washington minulý měsíc oficiálně odstoupil od smluv o likvidaci jaderných raket středního a krátkého doletu (INF) obviňujíce Rusko z předchozího porušování této smlouvy, což Rusko popřelo.