Americký ministr obrany vyzývá k většímu úsilí EU v boji s hrozbami Ruska a Číny. Německá kancléřka zatím posedává v Pekingu

Zatímco německá kancléřka vsedě zahájila svou dvanáctou návštěvu Číny, ministr obrany USA Mark Esper v dnešním projevu vyzýval Evropu k většímu zaměření se na řešení rostoucích bezpečnostních a ekonomických hrozeb ze strany Číny a Ruska. O jeho proslovu v think tanku Royal United Services Institute informovala agentura Reuters.
Mark Esper a saúdský princ Khalid bin Salman
Mark Esper a saúdský princ Khalid bin Salman
@EsperDoD / Twitter

reklama

V loňském roce americká armáda postavila do centra své nové národní obranné strategie Čínu a Rusko, jako další neklamnou známku posunu své bezpečnostní strategie po více než dekádě a půl soustředění se na boj s islámským terorismem.

Chtějí Rusko a Čína narušit mezinárodní pořádek?

„Je stále jasnější, že Rusko a Čína chtějí narušit mezinárodní pořádek získáním veta nad ekonomickými, diplomatickými a bezpečnostními rozhodnutími ostatních národů,“ uvedl Esper na základě předem připravených poznámek.

Merkelová je na návštěvě Číny

VIDEO: Merkelová svou dvanáctou návštěvu v Číně zahájila vsedě

„Spojené státy čelí této výzvě přímo, ale pokud chceme zachovat svět, který všichni tvoříme po desetiletí skrze sdílené oběti, musíme při této příležitost všichni povstat,“ pokračoval s tím, že obě země navyšují své kapacity ve vesmíru a kybernetické oblasti.

V americko-čínských vztazích je v současné době několik horkých bodů, které zahrnují stupňující se obchodní válku, americké sankce vůči čínské armádě nebo vztah USA s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svoji provincii, jež zradila.

Hongkong, Sýrie, Pobaltí, krádeže technologií

V souvislosti s Čínou Esper popsal obavy ze způsobu, jakým asijský gigant využívá svou ekonomickou sílu ke krádežím technologií. Poukázala také na situaci v Hongkongu, který je dlouhou dobu ve víru silných protestů proti čínské vládě, jež občas sklouzávají až k násilí.

Americký ministr obrany také zdůraznil rizika, která podle něj představuje Rusko. Od možného vpádu do sousedních zemí, až po jeho akce v Sýrii. Jeho komentáře přichází navzdory nedávnému vyzvání amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bylo Rusko znovu přijato do skupiny původně osmi ekonomicky nejvyspělejších zemí – G8.

Přijdou nové závody ve zbrojení?

„Zjednodušeně řečeno, ruská zahraniční politika pokračuje v ignorování mezinárodních norem,“ uvedl směrem k Rusku.

V současnosti světem rezonují oprávněné obavy, že Rusko a Spojené státy americké směřují k novým závodům ve zbrojení poté, co Washington minulý měsíc oficiálně odstoupil od smluv o likvidaci jaderných raket středního a krátkého doletu (INF) obviňujíce Rusko z předchozího porušování této smlouvy, což Rusko popřelo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!