Americký viceprezident Mike Pence se setkal s vůdcem venezuelské opozice Juanem Guaidó

Lidé nemají co jíst a venezuelští vojáci dezertují, zatímco venezuelský prezident Maduro nadále blokuje hranice před humanitární pomocí.
Guaidó Pence Marquéz foto youtube VOA
Guaidó Pence Marquéz foto youtube VOA

Americký viceprezident Mike Pence se setkal s vůdcem venezuelské opozice Juanem Guaidó v Bogotě, kde mu vyjádřil svou plnou podporu. „Jsme stoprocentně s vámi,“ řekl viceprezident Pence. „Tyran z Caracasu tancoval a zabíjel civilisty, zatímco jeho kumpáni pálili nákladní vozy s jídlem a léky,“ připomněl Pence sobotní krvavý střet protestantů s ozbrojenými složkami věrnými Madurovi. „Maduro musí jít,“ dodal americký viceprezident.

Guaidó začal svůj projev na konferenci v Bogotě držením minuty ticha za sobotní masakr způsobený Madurovou armádou. „Humanitární krize plynoucí z desetileté špatné vlády se překlopila do miliónu migrantů a uprchlíků rozprostřených po celém kontinentu. Musíme obnovit demokracii ve Venezuele, protože ti, co si tam dnes uzurpují moc, ohrožují stabilitu kontinentu,“ uvedl Guaidó.

Lídr venezuelské opozice také popřel, že by se jednalo o ideologický program zleva nebo zprava politického spektra. „Je to věc svobody a fundamentálních práv pro demokracii.“ Současně dodal, že „dnes je Venezuela sjednocená, není o tom žádných pochyb.“

Nicolas Maduro: „Kolumbijská vláda je fašistická

Venezuelský prezident Nicolas Maduro kritizoval Spojené státy a současně nazval kolumbijskou vládu „fašistickou vládou.“ „Rozhodl jsem se přerušit veškeré politické a diplomatické styky s Kolumbií. Všichni jejich velvyslanci a diplomaté musejí opustit Venezuelu do 24 hodin,“ prohlásil Maduro v Caracasu. Kolumbie přijala více než milion uprchlíků z Venezuely a pomáhá Spojeným státům s logistikou humanitární pomoci.

Mike Pence na pondělní konferenci v Kolumbii vydal Madurovi výstrahu, že USA stojí za Kolumbií „jakožto nejsilnějším partnerem v regionu.“  Americké ministerstvo financí mezitím rozšířilo sankce na guvernéry jednotlivých venezuelských států hraničících s Kolumbií a Brazílií, kteří spolupracují s Madurem. 

Vojáci dezertují a lidé umírají

Venezuelané nadále protestují proti Madurově nařízení zablokovat veškerou humanitární pomoc z Kolumbie a Brazílie. Čtyři nákladní vozy s humanitární pomocí směřující do Venezuely se musely v pondělí otočit zpět a dva z nich přitom byly i s jídlem a léky zapáleny. Mosty při hranicích stále zůstávají zataraseny.

Země s inflací, která přesáhla milión procent, se potýká s tragickým nedostatkem jídla, léků a většinou základních potřeb. Důsledkem toho je umírání nemocných pacientů a dětí. Část vojáků už dezertovala a přísahala svoji věrnost lídrovi opozice Guaidóvi. Velká část ozbrojených sil stojí ale pořád za Madurem. Spojené státy zatím vojenskou intervenci nevyloučily. „Všechny možnosti jsou otevřeny,“ prohlásil v pondělí Pence.

Dalibor Zítko

reklama