Americký viceprezident Pence: Sulejmání měl podíl na útocích 11. září! Důkazy ale neexistují

Americký viceprezident Mike Pence uvedl, že zavražděný íránský generál Kásim Sulejmání měl podíl na teroristických útocích z 9. září 2001, když pomohl s přesunem deseti teroristických únosců letadel. Podle agentury AP i člena týmu komise pro 11. září však žádný takový důkaz neexistuje.
Mike Pence a Donald Trump
Mike Pence a Donald Trump
@VP/Twitter

reklama

Americký viceprezident Mike Pence v jednom ze svých příspěvků na Twitteru uvedl, že minulý týden Američany v Bagdádu zavražděný íránský generál Kásim Sulejmání „pomáhal při tajných cestách do Afghánistánu 10 z 12 teroristů, kteří 11. září v USA uskutečnili teroristické útoky“.

Neexistuje žádný důkaz o Sulejmáního podílu

Slova Mike Pence však vyvrací například člen týmu komise pro 11. září a vedoucí pracovník Brookings Institution Daniel Byman, který uvedl pro USA TODAY: „Pokud vím, neexistuje žádný důkaz, že by Sulejmání přímo řídil operativce z 9/11, kteří projížděli Íránem.“

Ilustrační foto

Zabití íránského generála zřejmě nebylo legální, tvrdí expertka z OSN. Cílené zabíjení porušuje mezinárodní lidská práva

Viceprezidentovu výroku se věnovala rovněž agentura AP. Podle ní Pence klamně spojil Sulejmáního s útoky z 11. září na Světové obchodní centrum v New Yorku (WTO). Neexistuje žádný důkaz, že by Írán podporoval únosce, z nichž většina byli saúdští členové teroristické skupiny al-Káida, ani nejsou známy žádné zprávy o tom, že by se podílel na pomoci s jejich přesunem do Afghánistánu.

Únosců nebylo 12, jak tvrdí Pence

Za povšimnutí také stojí, že únosců z 11. září, kteří před útoky cestovali přes Írán do Afghánistánu, bylo devatenáct a nikoliv dvanáct, jak uvedl Mike Pence.

Podle AP je pravdou, že Írán umožnil operativcům al-Káidy překročit hranice ze Saúdské Arábie do Afghánistánu bez razítek v jejich pasech nebo obdržených víz na jeho konzulátu v pákistánském Karáčí. Má to vyplývat z devatenáctistránkové nepodepsané zprávy nalezené mezi věcmi patřícími bin Ladinovi nalezenými v Pákistánu. Co se týká únosců samotných, patnáct jich bylo ze Saúdské Arábie, dva ze Spojených arabských emirátů, jeden z Libanonu a Egypta.

WTC

KOMENTÁŘ: Když dva boeingy pošlou k zemi tři mrakodrapy aneb 10 podivností u 11. září

Komise pro 11. září rovněž nenašla žádnou spojitost

Tyto informace jsou v souladu se zprávou komise pro 11. září, která zjistila, že někteří z únosců, zřejmě osm z nich, tehdy přecházelo přes Írán. Nicméně komise nikde ve své zprávě nezmiňuje Sulejmáního, natož že by stál za laxními praktikami, které umožnily operativcům al-Kájidy přes Írán projít. Komise „nenašla žádné důkazy, že by Írán nebo Hizballáh věděli o plánování toho, co se později stalo útokem 9/11“. Dokonce se podle zprávy nenašly důkazy, že by i sami budoucí únosci v době, kdy překračovali Írán, věděli o své budoucí operaci.

Z toho, co víme, je tedy tvrzení, že by Sulejmání věděl o plánech útoků 9. září a snažil se je usnadnit, přitažené za vlasy. Po útocích členové al-Káídy, včetně syna Usámy bin Ládina Hamzy, odletěli do Íránu, kde však byli tamní vládou obklíčeni a uvězněni.

reklama

reklama