Američtí miliardáři stojí za evropskou krajní pravicí

Prestižní literární magazín The New York Review of Books, který je publikován celosvětově v mnoha mutacích (The Paris Review, The London Review of Books, la Rivista dei Libri), jehož autoři byli a jsou slavní spisovatelé jako Truman Capote, William Styron, Hannah Arendtová, Susan Sontagová, Vladimir Nabokov a další, popisuje zájem amerických a světových boháčů na tom, aby ve světě vládla pravice.
Levicoví demonstranti ve Veroně protestovali proti Salvinimu a Světovému kongresu rodin
Levicoví demonstranti ve Veroně protestovali proti Salvinimu a Světovému kongresu rodin
foto youtube ANSA

reklama

Autoři statě Mary Fitzgeraldová a Claire Provostová (obě z webu Open Democracy) se v duchu svého webu, pro který píší a který „sonduje krajní pravici a antidemokratické díly“, pokouší odhalit, kdo stojí za vzestupem krajní pravice v Evropě. Tvrdí, že výsledek ultrapravice v letošních volbách do Evropského parlamentu, který byl tímto proudem oslavován jako změna Evropy, se neodehrál přes noc.

Autorky uvádí, že jejich web společně s magazínem The New York Review of Books sledoval italského ministra vnitra Mattea Salviniho ještě v době před pěti lety, kdy zatím nebyl předsedou Ligy Severu. Stejně tak se zaměřili na Viktora Orbána v době, kdy spřádal přeshraniční síť proti hnutím žen a LGBT a sledovali další politiky a hnutí nejen v Británii a Francii. Autorky započaly zkoumání, když si všimly nejasností ve financování kampaně Brexitu a následně jim vykrystalizovala mozaika, skládající se ze svazku světových miliardářů, ultrakonzervativců a ultrapravičáků. Mnozí z nich zastávají ekonomický liberální a společensko-politický konzervativní světonázor. Jsou zastánci tzv. Manhattanské deklarace, manifestu založeného před deseti lety katolickými, pravoslavnými a evangelickými představiteli poukazujícími na „erozi manželství“, volající po tradiční rodině a pochopitelně nesouhlasící s manželstvím stejného pohlaví. Dnes uvedená koalice má transatlantickou podobu. Mluví se o „obraně křesťanské Evropy“ a podle autorek statě to slyšíme od Orbána, Salviniho nebo z úst představitelů španělské strany VOX, polské strany Práva a spravedlnosti i dalších evropských stran krajní pravice. Je zajímavé, že tyto strany se dostaly se svými prohlášeními nakonec do popředí posledních voleb. V České republice je to vzestup Okamurovy SPD.

Autorky píší o tom, že když začaly sledovat finanční toky mnoha největších křesťanských konzervativních skupin v USA, zjistily, že mnozí aktivisté Manhattanské deklarace létali přes Atlantik do Evropy a měli s sebou slušné částky peněz na podporu své ideologie. Web autorek Open Democracy zjistil, že organizace America’s Christian Right použila během deseti let nejméně padesát milionů dolarů od sponzorů na financování a pořádání kampaní v Evropě, což pro evropské poměry znamená nepředstavitelnou sumu peněz. Obě autorky upozorňují, že jde o špičku ledovce, neboť stačily sledovat pouze dvanáct amerických pravicových náboženských organizací a navíc je velice těžké se dopátrat k informacím týkajících se financí. „Například jsme zjistily, že největším investorem je evangelická společnost Billa Grahama, která v Evropě v rozmezí 2008 až 2014 investovala dvacet milionů dolarů, ale k investicím v dalších letech jsme se nedostaly, a tak celková částka k dnešku bude daleko vyšší,“ uvádí autorky.

Dále píší o tom, že při zkoumání toku peněz se zjistilo, že existují vazby mezi uvedenými společnostmi a představiteli současné americké vlády. Jsou to alespoň dvě společnosti, které mají vztah se známými miliardáři, kteří obvykle financují své konzervativně zaměřené projekty. Jsou to například bratři Kochové nebo rodina ministryně pro vzdělávání Betsy DeVos. Na jejich účet lze připsat 12,4 milionů dolarů, které přitekly do Evropy.

Další americkou skupinou, podporující evropské projekty je Acton Institute. Její investice v Evropě činí od roku 2008 1,7 milionu dolarů. Tento institut má kancelář v Římě a je v úzkém kontaktu s kritiky současného papeže Františka. Rovněž je ve spojení s think-tankem Institutu Dignitatis Humanae, který podporuje bývalý Trumpův hlavní poradce Steve Bannon. Tento podnikatel a politik, známý ultrapravicovými názory, se usmyslel, že v jednom italském bývalém klášteře založí školu, která by vychovala nové zastánce ideologie Le Penové nebo Orbána. „Založme akademii, která spojí dohromady nejlepší myslitele a může vzdělávat… to, čemu říkáme moderní gladiátoři,“ uvedl Bannon pro televizi NBC. K tomuto projektu nakonec nedošlo, neboť místní obyvatelé byli proti takové podobě využití kláštera.

Evropa versus USA

Autorky statě Mary Fitzgeraldová a Claire Provostová tvrdí, že zatímco situace v USA je jasná, pro Evropu se jedná o zcela nový fenomén sjednocení kontradiktorického fundamentalismu, odpůrců klimatických změn, s aktivisty proti potratům, kritiky „liberálního“ papeže a dalších podobně smýšlejících lidí. Jen tak si lze vysvětlit, že na letošním krajně konzervativním světovém summitu ve Veroně zazněly projevy a výzvy ke konci sociálního státu a státu blahobytu. Co se týče útoků na LGBT komunitu, zákaz potratů a omezování práv žen, s tím se lze podle autorek statě běžně setkat v Jižní Americe a Africe. Příkladem je zákon „zabij homosexuála“ v Ugandě nebo přísné protipotratové zákony v Jižní Americe, které měly za následek mnohé těžké následky nebo sebevraždy.

Neil Datta, aktivista z Nadace Heinricha Bölla, který měl na starosti v Evropském parlamentu sexuální menšiny a reprodukci, tvrdí, že evropské křesťanské pravici trvalo třicet let, než se dostala na úroveň uvažování současného Bílého domu. „Bylo nám známo, že se podobné ideje v Evropě objevují, ale současnost je pro nás výzvou a varováním, že vše nabralo na rychlosti a navíc se děje ve větších rozměrech, než si mnozí experti připouštějí,“ dodává Neil Datta.

Americké autorky si všímají, že projevům Mattea Salviniho aplaudovali aktivisté proti potratům, stejně tak představitelé ruské pravoslavné církve, zástupci různých evropských krajně pravicových politických uskupení a stran, společně s křesťanskými konzervativci v USA. Bylo to vyhlášení války všem, kteří nevidí manželství jako vztah muže a ženy a feministickým aktivitám.

Potlesk Salvinimu byl nyní snáze pochopitelný, a to mnohem jasněji, než jsme chápali události v Moldávii v roce 2018 nebo Budapešti 2017. Nyní se zcela odkopala americká konzervativní krajní pravice v tom, jak působí v Evropě.

Russ Feingold, bývalý americký senátor za Demokratickou stranu, který spolupracoval se senátorem Johnem McCainem, v odpovědi na otázky The New York Review of Books mluvil o tom, že situace je velice vážná. Vyzval evropské vlády, aby se nedopustily stejné chyby jako USA a byly v tomto ohledu aktivní. Jako příklad uvedl aktivisty americké krajní pravice, kteří ovlivňovali irské voliče. Autorky zároveň upozorňují na spojení extrémistů z USA a Ruska, kteří sponzorují kampaně a kupují si inzerci na sociálních sítích k ovlivnění voleb.

Novináři webu Open Democracy společně s nevládní organizací Unhack Democracy Evrope zveřejnili materiály, poukazující na falšování maďarských voleb v roce 2018 ve prospěch strany Fidesz a Viktora Orbána, kdy se údajně kupovaly hlasy, zastrašovali voliči, nedovoleně se měnily poštou zasílané hlasy a pomocí softwaru se hlasy dokonce ztrácely.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!