Američtí vojáci se stahují ze Sýrie. Je čas na novou fázi boje, hlásí Trump

Američané stahují své vojáky ze Sýrie. Informaci potvrdil Bílý dům. Podle prezidenta Donalda Trumpa byl Islámský stát (ISIS) poražen, a proto už není přítomnost amerických jednotek v zemi nutná.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

V Sýrii působilo přibližně 2000 amerických vojáků, kteří na severovýchodě země pomáhali s bojem proti ISIS. V nejbližší době by se měli všichni vrátit domů, přestože poslední bojovníci ISIS ještě v některých částech zdevastované země stále působí.

„Naši vojáci se vrací do USA. Přecházíme do nové fáze této vojenské akce,“ uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Samdersová. Co přesně bude obnášet další fáze mluvčí nespecifikovala. Dodala ale, že Spojené státy a jejich spojenci "zůstanou připraveni se znovu zapojit na všech úrovních do ochrany amerických zájmů, kdykoliv to bude třeba". Pokračovat má také boj proti islámským teroristům a jejich podpoře i financování.

Trump sice už dříve prohlásil, že americké jednotky by mohly odejít ze Sýrie „velice brzy“, i tak se na dnešní prohlášení Bílého domu objevilo několik velice kritických reakcí, a to i z vlastních řad. Například republikánský senátor Lindsey Graham označil stažení amerických vojáků za „obrovskou Obamovskou chybu“. Narážel tak možná i na slova Trumpova speciálního poradce pro boj s ISIS, který jen před několika dny prohlásil: „Nikdo neříká, že bojovníci ISIS zmizeli. Nikdo není tak naivní. Z tohoto důvodu tam chceme zůstat a ujistit se, že v těchto oblastech může být udržitelná stabilita“.

Podle některých komentátorů se Trump tímto krokem rozhodl obětovat Kurdy. Američané se ze Sýrie totiž stahují nedlouho poté, co Turci oznámili přípravy na vojenskou operaci právě proti Amerikou podporovaným Kurdům na severu Sýrie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v podnělí informoval, že vše probral se svým americkým protějškem a dostalo se mu prý „pozitivní reakce“, informuje BBC.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!