Amerika jako magnát zbrojního průmyslu: V žebříčku TOP 100 má 43 firem

Prodej zbraní a vojenských služeb u největších společností v odvětví (vyjma čínských) dosáhl v loňském roce 420 miliard dolarů (9,7 bilionu korun). Pět největších zbrojařských prodejců sídlí v USA, z první stovky je jich pak z USA téměř polovina. Uvádí to nová zpráva mezinárodního think tanku SIPRI.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Nová data prezentovaná švédským institutem SIPRI ukazují, že prodej zbraní a vojenských služeb sta nejvýznamnějších zbrojařských firem vzrostly od roku 2002 o 47 procent. Databáze kvůli nedostatku relevantních dat pro spolehlivý odhad nezahrnuje čínské společnosti.

Dominance amerických zbrojařů

Mezi stovkou zbrojních firem s nejvyššími prodeji dominují ty americké, přičemž evidentním trendem se stávají velké fúze. Vůbec poprvé od roku 2002 obsadily prvních pět příček společnosti se sídlem v USA: Lockheed Martin, Boeing, Norhrop Grumman, Raytheon a General Dynamics.

Jenom prvních pět amerických firem dohromady v roce 2018 evidovalo prodeje ve výši 148 miliard dolarů (3,4 bilionu korun), což představovalo 35 procent podílu z celkových prodejů všech zbrojních firem v žebříčku. Všechny americké firmy se pak na prodejích TOP 100 podílejí 59 procenty a loni prodaly zboží a služby za 246 miliard dolarů (5,7 miliardy korun).

Ilustrační foto

Pentagon vyvíjí speciální obleky chránící před chemickými a biologickými zbraněmi. Inspirují se žraločí kůží

Prodeje amerických firem rostly, německých a britských klesaly

Mezi deseti zbrojařskými firmami s největšími prodejem jsou ještě britský BAE Systems, Airbus, italský Leonardo, ruský Almaz-Antey a francouzský Thales. Z TOP 100 zbrojařských firem bylo loni osmdesát z Ameriky (43) nebo Evropy (37 včetně Ruska). Ze zbylých dvaceti bylo šest z Japonska, tři z Izraele, Indie a Jižní Koreje, dvě z Turecka a jedna z Austrálie, z Kanady a Singapuru.

Prodeje TOP 10 zbrojařských firem na světě
Autor: Tomáš Vyoral (zdroj dat: SIPRI) Prodeje TOP 10 zbrojařských firem na světě

Oproti přechozímu roku vzrostly celkově prodeje amerických firem v TOP 100 o 7,2 procenta. Naopak prodeje deseti ruských zbrojařů v TOP 100 poklesly o 0,4 procenta. Významnější pokles prodejů zaznamenaly také společnosti z Indie (-6,9 procenta), Velké Británie (-4,8 procenta) a Německa (-3,8 procenta).

Švédský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) je mezinárodní think tank sídlící ve švédském Stockholmu založený v roce 1966. Zaměřuje se na výzkum konfliktů, zbrojení, kontroly zbraní a odzbrojení. Poskytuje údaje, analýzy a doporučení na základě otevřených zdrojů pro politiky, výzkumníky, média a zainteresovanou veřejnost.

reklama

reklama