Amerika zavedla sankce kvůli novému ropovodu. Kroky USA nezůstanou bez reciproční odpovědi, zní z Moskvy

Americký Kongres odhlasoval sankce proti projektu plynovodu Severní proud 2, který přímo přes Baltské moře propojuje Rusko a Německo. Německý ministr zahraničí Heiko Maas reagoval slovy, že „o energetické politice se rozhoduje v Evropě, ne v USA“.

Schválené sankce jsou namířeny proti firmám, které se podílejí na projektu Nord Stream 2 a svezly se s tím i firmy podílející se pro změnu na projektu tureckého plynovodu. Podle USA se Evropa stává „zajatcem“ Ruska a utrpí Ukrajina, která vybírá poplatky za tranzit ruského plynu. USA přišly okamžitě se svojí nabídkou zkapalněného břidlicového plynu, který jsou ochotny loďmi dovážet do Evropy, ale za vyšší cenu než ruský plyn.

Kancléřka Angela Merkelová před poslanci v Bundestagu prohlásila: „Nevidím jinou možnost než vést rozhovory, ale velmi rozhodné rozhovory, že tuto praxi neschvalujeme.“

Na americké sankce oficiálně reagoval i úřad Vladimira Putina. Zatímco Německo nechystá vůči USA žádná protiopatření, mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov pohrozil, že Rusko na sankce odpoví - sankcemi.

„Na každý pád kroky USA nezůstanou bez reciproční odpovědi,“ řekl Peskov a dodal: „Kdy a jaký způsobem k tomu dojde, bude záležet na Rusku, kdy se mu to bude hodit.“

Mluvčí ruského prezidenta podotknul, že jen doufá, že kroky USA nezbrzdí dokončení plynovodu. „Americké sankce analyzujeme a navíc je příliš brzy na to, abychom hovořili o konkrétních lhůtách pro dokončení výstavby Nord Stream 2,“ uvedl dnes před novináři Peskov.

Po prohlášení úřadu ruského prezidenta se sešel premiér Dmitrij Medveděv s členy vlády a vyzval je, aby „prozkoumali všechny možnosti sankčních opatření vůči Spojeným státům a podali návrhy s analýzou jejich účinnosti“.

Ruský premiér zároveň komentoval americké sankce slovy, že se jedná o metody, které nemají s rozumem a ekonomikou nic společného, a dodal: „Jsou v rozporu se všemi mezinárodními dohodami a zásadami mezinárodního práva a mezinárodního obchodu, ale to na americké politice není nic překvapivého.“

Americké sankce již zabraly

Nizozemsko-švýcarská společnost Allseas, která patří mezi největší na světě v budování podmořských plynovodů, oznámila, že se zavedením amerických sankcí zastavuje své práce v Baltském moři. Naopak nizozemsko-britská společnost Shell zatím nehodlá na sankce reagovat.

Ropovod Nord Stream 2 měří 1 200 kilometrů a má ročně přepravit 55 miliard krychlových metrů ruského plynu z poloostrova Jamal do Německa. Na projektu pracuje celkem pět mezinárodních společností.

Vměšování USA do tohoto projektu je dlouhodobé. Již loni americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra vyzval Nizozemce, aby upustili od podpory projektu. Tvrdil, že nový plynovod „poskytne Rusku další možnost kontrolovat, ovlivňovat a potenciálně vydírat Západ“. Rovněž uvedl, že projekt, který obchází Ukrajinu, ohrožuje bezpečnost této země, a to tím, že Rusko „ztratí jakoukoli motivaci k jednání o urovnání vztahů s Ukrajinou“.

Tagy: