Amsterdam se podle tamního ombudsmana mění na „na městskou džungli“

Nizozemské hlavní město Amsterdam, oblíbená turistická destinace, se po setmění mění v „džungli bez zákonů“. Policie je proti zločinu a násilí bezmocná. O víkendu před tím podle AFP varoval amsterdamský ombudsman, který se na dva týdny přestěhoval do centra města.
Ilustrační foto: Amsterdam
Ilustrační foto: Amsterdam
Pixabay

reklama

„Centrum města se v noci stává městskou džunglí,“ uvedl pro holandský deník Trouw amsterdamský ombudsman Arre Zuurmond, přičemž varoval také před nelegálními závody aut a motocyklů v ulicích, před otevřeným prodejem drog a nepokoji obecně.

Zuurmond se letos v létě sám na dva týdny nastěhoval do srdce města, aby problém sledoval z první ruky.

„Skútry projíždějí přes pěší zóny. Je tam hodně křiku. Prodávají se drogy. Krade se. Lidé močí nebo dokonce kálejí na ulicích,“ sdělil ombudsman s tím, že vzkvétají špinavé peníze, neexistuje žádná autorita a police nemůže dlouhodobě situaci zvládnout. „Můžete se dokonce vymočit na policejní dodávku a řidič nic neřekne,“ doplnil. Poukázal rovněž na dvě tisícovky nelegálních taxíků, které v noci brázdí ulice, a také na vzkvétající černý trh.

Inspiruje se Amsterdam řešením z New Yorku?

Každoročně do holandského Amsterdamu zavítá na 18 milionů turistů, tedy více než je populace celého Holandska. Podíl na zhoršující se situaci mají údajně skupiny většinou mladých mužů z Nizozemí nebo Velké Británie. Ti o víkendech díky levnému cestování navštěvují vnitřní městský kanál. Vzhledem k snadnému přístupu k drogám jsou v Amsterdamu oblíbené třeba rozlučky se svobodou a lákavá je notoricky známá čtvrť Red Light District (čtvrť červených luceren).

Ombudsman v souvislosti s aktuální situací poukázal na opatření, která vyčistila před 20 lety New York, když se úřady zaměřily během určitého času vždy na jedno konkrétní místo. Takový plán by podle něj mohl být aplikován i v Amsterdamu. Začít by se mohlo právě na centrálním náměstí Leidsenplein.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!