Angela Merkelová oznámila, že už nebude znovu kandidovat na kancléřku

Po neúspěšně úspěšných volbách ve spolkové zemi Hesensko oznámila německá kancléřka Angela Merkelová, že už nebude znovu kandidovat na post německé kancléřky ani předsedkyně CDU. Její strana sice v Hesensku neprohrála, ale počet voličů se výrazně snížil.
Angela Merkelová
Angela Merkelová
AP

reklama

Angela Merkelová svůj konec oznámila na tiskové konferenci 29. října se slovy: "Jako předsedkyně CDU/CSU a jako německá kancléřka musím nést zodpovědnost jak za úspěchy, tak za neúspěchy." Po konci volebního období už nebude v roce 2021 kandidovat do Spolkového sněmu ani příští prosinec na předsedkyni strany CDU.

Merkelová tak svým rozhodnutím reaguje na masivní úbytek voličů v Hesensku, kde se zemské volby konaly v neděli 28. října. Křesťansko-demokratická unie podle výsledků získala pouhých 27 procent hlasů, což je nejhorší výsledek od roku 1966. Na druhém místě skončili Zelení s 19,8 procenty a třetí těsně za nimi Sociálnědemokratická strana Německa - také s 19,8 procenty hlasů. Pro CDU a SPD jsou to katastrofální výsledky. Obě strany si pohoršily o více než 10 procent oproti volbám v roce 2013. Německá vláda složená právě z CDU/CSU a SPD tak může být v ohrožení.

Zemské volby v Bavorsku vyhrála CSU

Pyrrhovo vítězství? Volby v Bavorsku vyhrála CSU s nejhorším výsledkem za desítky let. Uspěly Zelení i AfD

Podle německého deníku Welt bude na místo Merkelové kandidovat do předsednictva CDU Friedrich Merz. Podnikatel Friedrich Merz byl předsedou Unijního spolku CDU a CSU v letech 2000 až 2002. V roce 2009 odešel z politiky s tím, že potřebuje přestávku. Nyní se sice podílí na podnikání, ale už v polovině října v rozhovorech avizoval svůj návrat do politiky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!