Angela Merkelová pro CNN: Německo se musí postavit přízrakům minulosti

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla v rozhovoru pro CNN, že "je třeba vykonat ještě dost práce,“ aby se Německo vypořádalo s „temnými silami“, které se v něm a ve zbytku světa nacházejí a získávají podporu mainstreamu. „V Německu to musí být chápáno v určitém kontextu, a to i s naší minulostí, musíme být v tomto ohledu mnohem ostražitější než ostatní,“ uvedla v rozhovoru Merkelová.
Angela Merkelová prtsc CNN
Angela Merkelová prtsc CNN

reklama

Zakořeněný antisemitismus

Německý vládní komisař pro boj s antisemitismem Felix Klein varoval Židy žijící v Německu, že by s ohledem na svou bezpečnost neměli nosit jarmulky (tradiční pokrývky hlavy věřících hebrejského náboženství – pozn. autora). Jako příčinu problému označil sociální sítě, ale i muslimské přistěhovalce. Jeho varování vyvolalo vlnu kritiky ze strany Izraele i Spojených států.

Podle Merkelové byl ovšem mezi Němci vždycky určitý počet antisemitů: „Vždy jsme mezi sebou měli určitý počet antisemitů, bohužel dodnes není v Německu jediná synagoga, jediné centrum péče o židovské děti, jediná škola pro židovské děti, která by nemusela být střežena německou policií. Bohužel během let jsme nebyli schopni se uspokojivě vypořádat s tímto problémem,“ řekla v rozhovoru německá kancléřka. Vyzdvihla také nutnost neustále mladým lidem připomínat historii země a co jim přinesla. Společně se pak Němci podle Merkelové „musí postavit přízrakům minulosti“.

Nejlepší způsob jak zvládnout uprchlickou krizi je postarat se o uprchlíky

Merkelová, která je spolkovou kancléřkou od roku 2005 a hodlá jí být ještě do roku 2021, byla mnohými evropskými lídry kritizována za způsobení migrační krize. Obviňována je i za následný nástup nacionalistických, euroskeptických a populistických hnutí a stran po celé Evropě. Tento trend se nevyhnul ani Německu, kde se během jejího působení v roli kancléřky značně zradikalizovaly některé extrémistické skupiny a zároveň došlo ke vzniku euroskeptické strany AFD, která ač izolována je momentálně třetí nejsilnější stranou v Německém spolkovém sněmu. 

Merkelová v rozhovoru přesto obhajovala svoje rozhodnutí přijmout více než milion uprchlíků. Podle kancléřky je nejlepší způsob, jak zvládnout migrační a humanitární krizi, jakou byla ta v Sýrii a Iráku, ten, že se „o uprchlíky opouštějící tyto země dostatečně postaráme“. Naopak bychom se podle ní jeden před druhým neměli uzavírat.

CDU musí více zapracovat na klimatických změnách

I přes oslabení strany CDU při volbách do Evropského parlamentu Merkelová nevnímá volby jako neúspěch. Naopak byla „potěšena“, že k volbám do Evropského parlamentu přišlo více voličů a připomněla, že prvenství její strany ve volbách bude mít dopad na stranické nominace různých pozic v EU. Úspěch Zelených vysvětlila hlavně tím, že strana dokázala lépe reflektovat témata, která voliče v současnosti zajímají, jako například klimatické změny. „Tato témata jsou pro moji stranu výzvou a musíme dát voličům lepší odpovědi na tyto otázky,“ sdělila.

Ani s Obamou to nebylo lehké

Rozhovor se nevyhnul ani vztahu mezi ní a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Donald Trump se dlouhodobě netají rozdílným pohledem na svět, a proto není překvapením, že v minulosti nastaly chvíle určité nevraživosti z jeho strany. Merkelová přesto uvedla, že po určité době byli společně s Trumpem schopni najít společnou řeč u problémů, u kterých to bylo potřeba.

Kancléřka také CNN prozradila, že ani vztah mezi ní a bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou nezačal zrovna hladce. Připomněla incident, kdy Obama chtěl mít projev před Brandenburskou bránou - „řekla jsem mu, že ještě není prezidentem a pouze prezidenti mohou mít projev na tomto místě.“ Nakonec Obama ustoupil a uskutečnil svůj projev před Vítězným sloupem.

Vztah obou politiků byl poznamenán i aférou s údajným odposloucháváním telefonu Angely Merkelové americkou zpravodajskou službou NSA. Merkelová se tehdy Obamy zeptala, „jestli on napíchnul její telefon“, Bílý dům ji ale ubezpečil, že se tak neděje.

Dalibor Zítko

reklama

reklama