Anglii a Itálii sužují záplavy

Benátky zažívají nejhorší záplavy za posledních padesát let. S každým přílivem se občané modlí, aby voda nestoupla tak vysoko jako v úterý, kdy dosáhla 187 cm. Italská vláda vyhlásila v Benátkách nouzový stav a poslala městu 20 milionů eur. Záplavy trápí i Velkou Británii, kde musely být v minulém týdnu evakuovány ze svých domovů desítky rodin.
Benátky pod vodou
Benátky pod vodou
@FrankSfarzo/Twitter

reklama

Obyvatelé Benátek jsou na podzimní záplavy zvyklí, každá domácnost má ve výbavě holínky a rybářské nepromokavé kalhoty. V přízemí benátských budov již léta nikdo nebydlí. Přílivovou vodu, kterou lidé zažívají v posledních dnech, přesto jen tak nepamatují. „Tohle už je příliš. Voda dosahovala až sem,“ ukázal místní prodejce italské televizi Rai horní polici ve svém obchodě, kterou v uplynulých dnech zaplavila voda. 

 

„Acqua alta“ – tzv. vysokou vodu - ohlašují v Benátkách sirény čtyřmi způsoby, podle toho, jak bude záplavová voda vysoká. Místní i turisté však slyší tento týden pouze sirénu se čtyřmi stoupajícími tóny, tedy nejvyšší možné varování před extrémně vysokou hladinou. „Jsme v této situaci již celé dny, takhle to dál pokračovat nemůže,“ stěžuje si další místní obyvatelka. Přestože hladina mořské vody dnes dosáhla nižší hranice (154 cm), tak to stále stačilo k tomu, aby se ocitlo více než 70 procent města pod vodou. Italská vláda proto včera vyhlásila v Benátkách nouzový stav a vyčlenila mu k okamžitému použití 20 milionů eur na řešení bezprostředních škod. Starosta města Luigi Brugnaro ale už předpověděl, že náklady budou výrazně vyšší. 

Benátčané se spoléhají, že je v budoucnu ochrání Mojžíš

Raději než poskytnuté peníze na řešení škod by však obyvatelé viděli dokončení mobilních vodních bariér – přezdívaných Mojžíš. Ty by je měli před velkou vodou ochránit. Projekt rozhodně není novinkou posledních let, federální vláda požádala odborníky o vyprojektování řešení již po katastrofálních záplavách v roce 1966. Po desetiletích dohadování byla výstavba konečně zahájena v roce 2003, projekt měl být dokončen o osm let později. Jsme však v Itálii a tady nejde nic podle plánu. 

Vládní dohady, zablokování výstavby stranou zelených, byrokracie a rozsáhlá korupce stavbu zbrzdily a samozřejmě prodražily. Namísto roku 2011 by tak „Mojžíš“ měl být dokončen v roce 2021 za celkovou sumu 5,5 miliardy euro (oproti původním 1,6 miliard euro). Už teď se však objevují pochybnosti, zdali projekt bariér skutečně Benátky před vysokou vodou ochrání. Nemluvě o ročních nákladech na údržbu, které by měly podle odhadů dosahovat až 100 milionů eur. 

Hustý déšť způsobuje záplavy i ve Velké Británii

Kromě Itálie trápí záplavy i Spojené království. Státní environmentální agentura upozornila veřejnost prostřednictvím svých webových stránek na reálnou možnost 150 záplav v jednotlivých regionech. Drtivá většina z nich je na území Anglie (zvláště severní Anglie) a dvě jsou ve Walesu. Záplavy ve Velké Británii jsou způsobeny vydatnými dešti. Téměř 50 mm srážek spadlo během 24 hodin od čtvrtečního večera poblíž Tal-y-Maes a Brecknockshire ve Walesu. Hustý déšť v mnoha oblastech doprovázejí i nízké teploty kolem 2 °C. V regionu Jižního Yorkshiru, který se nachází nedaleko města Manchester na severu Anglie, pomáhali s upevňováním protipovodňových bariér i vojáci. Nejvíce bylo povodněmi v minulém týdnu zasaženo město Workshop, které se nachází v témže regionu. Přes dvacet domů muselo být evakuováno a dalších šedesát pět rezidentů jednotlivých budov bylo upozorněno na možné nebezpečí zatopení. 

reklama

reklama