Ani viry, ani hackeři. Internet v Austrálii má nečekaného nepřítele

Australský národní zprostředkovatel datového připojení NBN se potýká s překvapivým sabotérem. Společnost už utratila desítky tisíc dolarů za opravu kabelů, které vytrvale ničí nevinně vypadající papoušci kakadu.
Papoušci umí také pěkně škodit
Papoušci umí také pěkně škodit

reklama

Jako by toho australští poskytovatelé internetového připojení neměli málo. Lidé si stěžují na pomalé připojení. Pravdou je, že s rychlostí 11,1 megabitů za sekundu protinožci lehce pokulhávají za jinými vyspělými státy. I proto začala rozsáhlá rekonstrukce telekomunikační infrastruktury, která má být hotová do roku 2021. Jenže teď přišel další problém.

Pracovníci zjistili, že se jim kabely někdo žvýká a ničí. Brzy se zjistilo, že za sabotáží stojí papoušci kakadu. Proč to ale ptáci, kteří se normálně živí ovocem, oříšky, dřevem či kůrou stromů, dělají, zatím nikdo spolehlivě nevysvětlil.

Podle ptačí expertky Gisely Kaplanové to u papoušků rozhodně není nic běžného. „Možná je mate umístění a barva těch kabelů,“ domnívá se Kaplanová.

Škody přitom jodu podle BBC do desítek tisíc australských dolarů, což v přepočtu převyšuje částku milion korun. „Bohužel, když jsou v hejnu, tak jsou nezastavitelní, postěžoval si na webových stránkách společnosti projektový manažer Chedryian Bresland.

Jedinou cestou je tak instalace ochranných pouzder, které by měly kabely před nálety ptáků uchránit. V úspěch této metody pevně doufá i Bresland, který si kakadua domů asi jen tak nepořídí. „Když vás nedostanou pavouci a hadi, povede se to papouškům,“ postěžoval si na nelehké soužití s australskou faunou.

reklama

reklama