Antverpy jako semeniště islamistů? Starosta odtajnil alarmující čísla

Belgické Antverpy
Belgické Antverpy
Youtube/reisgids4k

reklama

Každý tisící obyvatel belgických Antverp představuje potenciální teroristickou hrozbu. Tato alarmující čísla zveřejnil minulý týden sám starosta druhého největšího města v zemi v reakci na zmařený teroristický útok v Bruselu.

Seznam, který obsahuje už zradikalizované jedince i ty, u kterých toto riziko vážně hrozí, čítá 560 jmen. „Mezi nimi je 189 lidí, kteří jsou opravdu hodně nebezpeční. Z nich 67 nyní pobývá v Sýrii, 16 se jich odtamtud vrátilo a dalších 20 se jich vrátit chce,“ uvedl pro list Brussels Times starosta Antverp Bart De Wever. Prozradil také, že přibližně 60 lidí sledují policisté velice bedlivě.

Většina ze seznamu potenciálních teroristů má podle starosty co do činění se salafistickým prostředím. Právě salafismus, fundamentální výklad islámu prosazovaný především Saúdskou Arábií, zařadili v Antverpách na seznam nejzávažnějších bezpečnostních hrozeb už před čtyřmi roky. Podle De Wevera ale belgické úřady tyto obavy nebraly vážně.

Starosta také uvedl, že není žádný důvod k panice. Místní úřady podle něj všechny podezřelé bedlivě sledují a tím eliminují nebezpečí. Upozornil však na jiné riziko: „Nedokážu zastavit někoho, kdo přijede vlakem z Molenbeeku nebo autobusem z Marseille, aby napadl naši židovskou komunitu.“ De Wever tak narážel na skutečnost, že v nejstarším světovém centru diamantů žije přibližně 18 000 židů.

reklama

reklama